statystyki

Gutowski: O wolności słowa w adwokaturze słów kilka

autor: Maciej Gutowski18.07.2017, 07:24; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:03
przewodniczący Komisji Legislacyjnej NRA, dziekan ORA w Poznaniu

przewodniczący Komisji Legislacyjnej NRA, dziekan ORA w Poznaniuźródło: Materiały Prasowe

Kolejny raz powraca dyskusja na temat możliwości publicznego wyrażania poglądów przez adwokatów pełniących funkcję w strukturach samorządu. Tym razem chodzi o Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i jej dwa stanowiska.

Ostatnie, sprzeciwiające się aresztowaniu dwudziestu tureckich adwokatów związanych z Amnesty International pod sfingowanymi zarzutami działalności terrorystycznej oraz wcześniejsze, wspierające RPO dr. Adama Bodnara po jego nie w pełni fortunnej wypowiedzi. Kolejny raz padają słowa o konieczności „przywołania do porządku” czy nawet „odwołania” przewodniczącej komisji z uwagi na niepoczynienie rzekomo wymaganych uzgodnień z NRA lub jej prezydium przed zajęciem stanowiska.

Formuła publicznego felietonu nie zawsze jest najszczęśliwsza. Tym razem jednak o jej wyborze zadecydowały trzy czynniki. Po pierwsze, na poprzednim posiedzeniu plenarnym NRA zająłem w tej sprawie stanowisko. Jak widać, nie wszystkich przekonałem. Na dzisiejszym posiedzeniu nie będę mógł go powtórzyć i rozwinąć z uwagi na mój pobyt za granicą. Po drugie, podobny problem doprowadził przed laty do niezasadnego odwołania przewodniczącego Komisji Etyki, więc nie warto ryzykować wypowiadania się po przysłowiowej herbacie. Po trzecie, właśnie w adwokaturze problem wolności słowa ma znaczenie fundamentalne, gdyż cały nasz zawód jest „przesiąknięty” wolnością i opiera się na jej obronie. W tym zakresie adwokatura musi mieć zdolność publicznej, nie tylko kuluarowej debaty.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ac(2017-07-18 09:07) Zgłoś naruszenie 21

    Korporacje prawnicze powinny być organizacjami dobrowolnymi, w których uczestnictwo odbywa się na zasadzie całkowicie nieprzymuszonego akcesu. Państwo nie powinno warunkować uprawnień procesowych od przynależności do tych organizacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edek(2017-07-18 16:22) Zgłoś naruszenie 10

    korporacja adwokacka powinna być przekształcona w zwykłe stowarzyszenie. Listę adwokatów - jak jest w Unii Europejskiej - powinno prowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane