statystyki

MS chroni obywateli przed windykatorami: Długi szybciej się przedawnią

autor: Patryk Słowik10.07.2017, 07:31; Aktualizacja: 10.07.2017, 08:59
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

To, co może budzić największe kontrowersje w toku prac legislacyjnych, to przesądzenie przez MS, że badanie przedawnienia przez sąd będzie dotyczyło tylko postępowań z udziałem konsumentów, a nie relacji między przedsiębiorcamiźródło: ShutterStock

Krótsze okresy przedawnienia roszczeń i badanie ich upływu przez sąd niezależnie od podniesienia zarzutu przez konsumenta. To kluczowe zmiany w proponowanej przez resort sprawiedliwości nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta.

Cel ministerstwa jest jednoznaczny: wzmocnić obywateli w ich starciach z windykatorami.

„Firmy windykacyjne wykorzystują nieświadomość ludzi i masowo skupują za bezcen przedawnione roszczenia, licząc na to, że dłużnicy nie podniosą przed sądem zarzutu przedawnienia” – twierdzą urzędnicy. W myśl obecnych przepisów, nawet gdy upłynął okres przedawnienia roszczenia, sąd może to wziąć pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy dłużnik wykaże się odpowiednią inicjatywą i podniesie taki zarzut.

„Jeśli tego nie zrobi – a wielu ludzi nie ma świadomości przysługujących im praw – powództwo zostanie uwzględnione” – spostrzega resort.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • tt(2017-07-11 07:18) Zgłoś naruszenie 70

  A kiedy będzie chroniła przed oszustami naciągającymi ludzi? Kiedy zostaną wydane przepisy zabraniające rejestracji nazw wprowadzających w błąd typu: "Ministerstwo Sprawiedliwości Dzieńdobry", "Policja Polska", "Polska Inspekcja Pracy"... etc...etc.... Kto pozwala na rejestrację firm o takich nazwach? Dlaczego tym nie zajmie się ABW, Policja Prokuratura. Druga rzecz to pomoc państwa w egzekwowaniu należności dla oszustów. Coś co zostało wyłudzone podstępem nie powinno podlegać egzekucji przez organy państwowe. A niestety od lat tak było i pewnie dalej jest. Dla przykładu numery telefoniczne o wysokich kosztach. Gdyby nie pomoc państwa w egzekucji takich należności, tego rodzaju proceder by się skończył. Trzecie dlaczego nie wprowadzi się jasnych i prostych przepisów o zawieraniu i o wypowiadaniu bez kar umownych i odszkodowań umów o świadczenia okresowe. Sam padłem ofiarą takiego naciągactwa. Umowa była NA CZAS OKREŚLONY, ale okazało się, że umowa jest jednak na czas nieokreślony tylko promocja jakaś była w tej umowie na czas określony. Ale nazwa umowy wprowadziła mnie w błąd. Przyzwolenie państwa na tego rodzaju działania nie świadczy o państwie dobrze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mp(2017-07-11 08:14) Zgłoś naruszenie 51

  A co z naciąganiem ludzi starych? Dlaczego tym nikt się nie zajmie? Starsi ludzie nie radzą sobie w dżungli przepisów w tym kraju, a są naciągani na niekorzystne umowy a potem straszeni grzywnami i innymi karami jeśli chcą rozwiązać taką umowę. Dlaczego tym nikt się nie zajmie. Mam nadzieję, że PIS zajmie się tym problemem, który istnieje w tym kraju od co najmniej kilkunastu lat.

  Odpowiedz
 • goszcz(2017-07-10 12:45) Zgłoś naruszenie 41

  Tylko zapomina się dodać, że dotyczy to głównie długów między konsumentami oraz tych po wydaniu wyroku/nakazu a same roszczenia gospodarcze będą z wydłużonym, czasem nawet o rok terminie ( skutek na koniec roku kalendarzowego jak przy podatkach niby łatwiej ale może sporo wydłużyć).A to tych ostatnich najwięcej się kupuje. Owszem przedawnienie będzie z automatu ale nadal będą spory o wymagalność.

  Odpowiedz
 • wjw(2017-07-10 14:01) Zgłoś naruszenie 42

  MS proch wymyśliło. To już było, tylko nie wiadomo kiedy obowiązek badania upływu przedawnienia roszczeń z urzędu przez sądy "znikł" z kpc...

  Odpowiedz
 • Toma(2017-07-11 10:58) Zgłoś naruszenie 45

  Dobry tytuł dla Superex. czy innego Faktoidu. Z punktu widzenia wierzyciela, któremu dłużnik np. nie oddał pieniędzy jest to zmiana uderzająca w jego interesy, a więc w interesy tego który niejednokrotnie został oszukany przez dłużnika. Ot sprawiedliwość społeczna.

  Odpowiedz
 • sadinternetowypl(2017-07-12 07:08) Zgłoś naruszenie 11

  Masz dłużnika składaj pozew o zapłatę i do komornika zanim skróci się termin przedawnienia. Oj będzie płacz wierzycieli, gdy zorientują się że roszczenie z wyroku przedawnień się a oszust będzie im śmiał się w twarz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane