statystyki

MS chroni obywateli przed windykatorami: Długi szybciej się przedawnią

autor: Patryk Słowik10.07.2017, 07:31; Aktualizacja: 10.07.2017, 08:59
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

To, co może budzić największe kontrowersje w toku prac legislacyjnych, to przesądzenie przez MS, że badanie przedawnienia przez sąd będzie dotyczyło tylko postępowań z udziałem konsumentów, a nie relacji między przedsiębiorcamiźródło: ShutterStock

Krótsze okresy przedawnienia roszczeń i badanie ich upływu przez sąd niezależnie od podniesienia zarzutu przez konsumenta. To kluczowe zmiany w proponowanej przez resort sprawiedliwości nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta.

Cel ministerstwa jest jednoznaczny: wzmocnić obywateli w ich starciach z windykatorami.

„Firmy windykacyjne wykorzystują nieświadomość ludzi i masowo skupują za bezcen przedawnione roszczenia, licząc na to, że dłużnicy nie podniosą przed sądem zarzutu przedawnienia” – twierdzą urzędnicy. W myśl obecnych przepisów, nawet gdy upłynął okres przedawnienia roszczenia, sąd może to wziąć pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy dłużnik wykaże się odpowiednią inicjatywą i podniesie taki zarzut.

„Jeśli tego nie zrobi – a wielu ludzi nie ma świadomości przysługujących im praw – powództwo zostanie uwzględnione” – spostrzega resort.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • tt(2017-07-11 07:18) Zgłoś naruszenie 70

  A kiedy będzie chroniła przed oszustami naciągającymi ludzi? Kiedy zostaną wydane przepisy zabraniające rejestracji nazw wprowadzających w błąd typu: "Ministerstwo Sprawiedliwości Dzieńdobry", "Policja Polska", "Polska Inspekcja Pracy"... etc...etc.... Kto pozwala na rejestrację firm o takich nazwach? Dlaczego tym nie zajmie się ABW, Policja Prokuratura. Druga rzecz to pomoc państwa w egzekwowaniu należności dla oszustów. Coś co zostało wyłudzone podstępem nie powinno podlegać egzekucji przez organy państwowe. A niestety od lat tak było i pewnie dalej jest. Dla przykładu numery telefoniczne o wysokich kosztach. Gdyby nie pomoc państwa w egzekucji takich należności, tego rodzaju proceder by się skończył. Trzecie dlaczego nie wprowadzi się jasnych i prostych przepisów o zawieraniu i o wypowiadaniu bez kar umownych i odszkodowań umów o świadczenia okresowe. Sam padłem ofiarą takiego naciągactwa. Umowa była NA CZAS OKREŚLONY, ale okazało się, że umowa jest jednak na czas nieokreślony tylko promocja jakaś była w tej umowie na czas określony. Ale nazwa umowy wprowadziła mnie w błąd. Przyzwolenie państwa na tego rodzaju działania nie świadczy o państwie dobrze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mp(2017-07-11 08:14) Zgłoś naruszenie 51

  A co z naciąganiem ludzi starych? Dlaczego tym nikt się nie zajmie? Starsi ludzie nie radzą sobie w dżungli przepisów w tym kraju, a są naciągani na niekorzystne umowy a potem straszeni grzywnami i innymi karami jeśli chcą rozwiązać taką umowę. Dlaczego tym nikt się nie zajmie. Mam nadzieję, że PIS zajmie się tym problemem, który istnieje w tym kraju od co najmniej kilkunastu lat.

  Odpowiedz
 • goszcz(2017-07-10 12:45) Zgłoś naruszenie 41

  Tylko zapomina się dodać, że dotyczy to głównie długów między konsumentami oraz tych po wydaniu wyroku/nakazu a same roszczenia gospodarcze będą z wydłużonym, czasem nawet o rok terminie ( skutek na koniec roku kalendarzowego jak przy podatkach niby łatwiej ale może sporo wydłużyć).A to tych ostatnich najwięcej się kupuje. Owszem przedawnienie będzie z automatu ale nadal będą spory o wymagalność.

  Odpowiedz
 • wjw(2017-07-10 14:01) Zgłoś naruszenie 42

  MS proch wymyśliło. To już było, tylko nie wiadomo kiedy obowiązek badania upływu przedawnienia roszczeń z urzędu przez sądy "znikł" z kpc...

  Odpowiedz
 • Toma(2017-07-11 10:58) Zgłoś naruszenie 45

  Dobry tytuł dla Superex. czy innego Faktoidu. Z punktu widzenia wierzyciela, któremu dłużnik np. nie oddał pieniędzy jest to zmiana uderzająca w jego interesy, a więc w interesy tego który niejednokrotnie został oszukany przez dłużnika. Ot sprawiedliwość społeczna.

  Odpowiedz
 • sadinternetowypl(2017-07-12 07:08) Zgłoś naruszenie 11

  Masz dłużnika składaj pozew o zapłatę i do komornika zanim skróci się termin przedawnienia. Oj będzie płacz wierzycieli, gdy zorientują się że roszczenie z wyroku przedawnień się a oszust będzie im śmiał się w twarz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane