statystyki

Informacja przestrzenna coraz ważniejsza dla urzędów. Niestety, wkrótce będzie pozbawiona unijnego dofinansowania

autor: Piotr Pieńkosz28.06.2017, 08:19; Aktualizacja: 28.06.2017, 09:17
kontrola, urzędnik

KE zapowiedziała, że zamierza przeprowadzić szczegółową analizę, której celem ma być zidentyfikowanie problemów oraz wypracowanie ich rozwiązań.źródło: ShutterStock

Eksperci nie mają wątpliwości – rząd powinien jak najszybciej opracować model, w którym państwo i samorządy będą zarabiać na udostępnianiu informacji publicznej. W przeciwnym razie urzędy będą miały problemy nie tylko z zabezpieczeniem i aktualizacją elektronicznych baz danych, lecz także z ich utrzymaniem.

Choć dyrektywa ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej ma już 10 lat, w poszczególnych krajach UE wciąż nie udało się wdrożyć wszystkich jej postanowień. Przy czym najwolniej proces ten przebiega w odniesieniu do polityki udostępniania danych przestrzennych – tak wynika z najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej.

Problemów z bazami przestrzennymi nie brakuje także w Polsce. Zdaniem ekspertów rząd powinien jak najszybciej pochylić się nad krajowymi regulacjami i dokonać ich modyfikacji, mając na względzie popełnione na przestrzeni lat błędy czy też zidentyfikowane problemy.

Kto to sfinansuje

Dane przestrzenne, czyli najprościej rzecz ujmując,, informacje o kształcie otaczającej człowieka rzeczywistości, są gromadzone w różnego rodzaju bazach danych, kiedyś analogowych, a dziś najczęściej elektronicznych, które tworzą infrastrukturę informacji przestrzennej. Najpopularniejszymi takimi bazami w Polsce są prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju) czy też Geoportal, podlegający pod Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Z kolei samorządy zarządzają ewidencjami gruntów i budynków zawierającymi referencyjne informacje o nieruchomościach, w oparciu o które gminy budują m.in. systemy informacji przestrzennej.

Tworzenie oraz utrzymanie wszystkich tych systemów kosztuje. Obecnie ważnym źródłem finansowania tego typu projektów są fundusze unijne. Dzięki pieniądzom z Brukseli w ostatnich latach udało się stworzyć systemy informacji przestrzennej m.in. we Wrocławiu, w Wodzisławiu Śląskim czy też gminie Czerwonak. Unia Europejska dołożyła się również do budowy wspomnianego Geoportalu. To źródło środków, wraz z zakończeniem w 2020 r. obecnej unijnej perspektywy finansowej, zacznie wysychać. W efekcie ciężar utrzymania baz danych spadnie na budżet państwa i samorządy. Pytanie, kto zapewni środki na ten cel.

– W Polsce powinniśmy wyważyć pomiędzy rozwiązaniami znanymi z zamożnych państw, tj. państwami szeroko otwierającymi zasoby danych przestrzennych i umożliwiającymi ich wykorzystanie za darmo, a krajami inkasującymi opłaty za korzystanie z rejestrów, które starają się maksymalizować zyski z tego źródła, by następnie przeznaczać je na utrzymanie oraz modernizację zbiorów – mówi prof. Grażyna Szpor, kierownik Katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji UKSW.

Obecnie kwestię opłat za informacje z publicznych zasobów reguluje ustawa z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.), która pozwala (ale nie zobowiązuje) zarabiać administracji publicznej na posiadanych danych przestrzennych, gdy np. przedsiębiorca chce je przetwarzać w celach komercyjnych. – Niestety procedura wyliczenia i nałożenia opłaty jest zbyt skomplikowana. Ma bowiem charakter hybrydowy, który łączy elementy procedury administracyjnej i cywilnoprawnej. Obawiam się, że komplikacje proceduralne mogą sprawić, iż urzędnicy będą woleli zrezygnować z całego procesu i udostępniać zasoby nieodpłatnie – zauważa prof. Szpor.

Tymczasem jej zdaniem, w świetle czekających Polskę coraz większych obciążeń finansowych dotyczących tworzenia i ulepszania baz danych przestrzennych, należy położyć większy nacisk na monetyzację opisywanych zasobów poprzez wypracowanie bardziej efektywnego systemu poboru opłat i jego rozszerzenie.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane