statystyki

Nie można twierdzić, że dane o spółce to informacje publiczne

autor: KT13.06.2017, 07:13; Aktualizacja: 13.06.2017, 08:22
dokumenty

Sąd podkreślił, że wspólnik ma prawo wglądu do wszelkiej dokumentacji spółki z o.o. oraz żądania wyjaśnień od zarząduźródło: ShutterStock

Wspólnik sam lub z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki z o.o., sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu. Czy jednak władze spółki mogą utajnić niektóre informacje?

Zasady korzystania z prawa kontroli spółki z o.o. przez wspólnika zostały wyjaśnione w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 18 lutego 2016 r. (sygn. akt II SA/Bk 738/15). W stanie faktycznym rozpatrywanej sprawy wspólnik wystąpił z wnioskiem o ujawnienie informacji dotyczących zawartej przez spółkę umowy dzierżawy. Spółka przekazała mu kserokopię umowy, ale utajniła części danych, m.in. wysokości czynszu i warunki płatności. Uzasadniając swoje postępowanie, spółka powołała się na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zdaniem spółki nie musiała ona przekazywać pełnych informacji wspólnikowi z uwagi na konieczność zabezpieczenia tajemnicy przedsiębiorstwa.

Sąd podkreślił, że wspólnik ma prawo wglądu do wszelkiej dokumentacji spółki z o.o. oraz żądania wyjaśnień od zarządu. Ten zaś może odmówić mu wyjaśnień i udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów, jeśli istnieje uzasadniona obawa, że będą wykorzystane w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzą jej szkodę.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane