statystyki

Nie można twierdzić, że dane o spółce to informacje publiczne

autor: KT13.06.2017, 07:13; Aktualizacja: 13.06.2017, 08:22
dokumenty

Sąd podkreślił, że wspólnik ma prawo wglądu do wszelkiej dokumentacji spółki z o.o. oraz żądania wyjaśnień od zarząduźródło: ShutterStock

Wspólnik sam lub z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki z o.o., sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu. Czy jednak władze spółki mogą utajnić niektóre informacje?

Zasady korzystania z prawa kontroli spółki z o.o. przez wspólnika zostały wyjaśnione w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 18 lutego 2016 r. (sygn. akt II SA/Bk 738/15). W stanie faktycznym rozpatrywanej sprawy wspólnik wystąpił z wnioskiem o ujawnienie informacji dotyczących zawartej przez spółkę umowy dzierżawy. Spółka przekazała mu kserokopię umowy, ale utajniła części danych, m.in. wysokości czynszu i warunki płatności. Uzasadniając swoje postępowanie, spółka powołała się na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zdaniem spółki nie musiała ona przekazywać pełnych informacji wspólnikowi z uwagi na konieczność zabezpieczenia tajemnicy przedsiębiorstwa.

Sąd podkreślił, że wspólnik ma prawo wglądu do wszelkiej dokumentacji spółki z o.o. oraz żądania wyjaśnień od zarządu. Ten zaś może odmówić mu wyjaśnień i udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów, jeśli istnieje uzasadniona obawa, że będą wykorzystane w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzą jej szkodę.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane