Dane osobowe: Szykują się skargi na miejskie parkometry

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 27.06.2017, 09:16
Jeśli wyrok się uprawomocni, władze Warszawy będą musiały skończyć ze zbieraniem danych osobowych kierowców

Jeśli wyrok się uprawomocni, władze Warszawy będą musiały skończyć ze zbieraniem danych osobowych kierowcówźródło: ShutterStock

–Fundacja Panoptykon i kancelaria GKR Legal zachęcają do składania skarg na działanie parkometrów z elektroniczną klawiaturą, które umożliwiają gromadzenie danych osobowych.

Podczas płacenia za postój urządzenia żądają od kierowców numeru rejestracyjnego pojazdu. Tymczasem 13 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt VII SA/Wa 1069/16) stwierdził, że uchwała wprowadzająca w stolicy obowiązek podawania takich danych podczas parkowania jest niezgodna z prawem. Działanie urządzeń narusza zasady ochrony danych osobowych i Konstytucję RP. Pracownicy służb miejskich mogą bez trudu połączyć numer rejestracyjny z właścicielem pojazdu. – Przechowywane przez lata informacje o miejscach i godzinach parkowania tworzą bazę wiedzy o każdym kierowcy, dlatego tablice rejestracyjne to podlegające ochronie dane osobowe – zauważa Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Jeśli wyrok się uprawomocni, władze Warszawy będą musiały skończyć ze zbieraniem danych osobowych kierowców. – Jeżeli władze stolicy nie przeprogramują parkomatów w ten sposób, aby pozwalały na uiszczenie opłaty bez wpisywania numeru rejestracyjnego, to moim zdaniem, nie będzie w ogóle obowiązku wnoszenia opłaty, bowiem jej wniesienie – w sposób określony uchwałą – stanie się niemożliwe – mówi dr Tomasz Ludwik Krawczyk z kancelarii GKR Legal. Aby zapłacić za postój, trzeba będzie podać informację, której zbierać stolicy nie wolno.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane