statystyki

Przetwarzanie danych osobowych: Klienci będą musieli przesłać dodatkowe informacje?

autor: Sławomir Wikariak27.06.2017, 07:38; Aktualizacja: 27.06.2017, 10:02
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Na razie GIODO opowiedział się za utrzymaniem ważności zgód zebranych dotychczas przez przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy nie będą musieli zbierać nowych oświadczeń od osób, które już zgodziły się na przetwarzanie swoich danych. Niewykluczone jednak, że powinni przesłać im dodatkowe informacje.

Nikt nie wie, ile wiążących wciąż zgód na przetwarzanie danych osobowych funkcjonuje w obrocie prawnym. Na pewno można mówić o setkach milionów, niewykluczone, że o miliardach. Duże firmy telekomunikacyjne, banki czy ubezpieczyciele uzyskały miliony takich zgód, chociażby na przesyłanie promocyjnych ofert swym klientom. Ale nawet niewielki sklep internetowy zdążył w ciągu kilku lat działalności zebrać po kilkanaście, kilkadziesiąt takich oświadczeń od robiących w nim zakupy konsumentów.

GIODO ma coraz więcej pracy

GIODO ma coraz więcej pracy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nic więc dziwnego, że pytanie o ważność uzyskanych dotychczas zgód pod rządami nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 (czyli tzw. RODO) jest jednym z najbardziej frapujących dzisiaj przedsiębiorców. Konieczność uzyskiwania oświadczeń na nowo oznaczałaby bowiem gigantyczne koszty. Co więcej, można się spodziewać, że nie wszystkie osoby, które wcześniej godziły się na przetwarzanie swych danych, ponownie postąpiłyby tak samo. Byłoby to też dla konsumentów zwyczajnie bardzo dokuczliwe, bo przecież nie brakuje osób, które w ciągu minionych lat złożyły po kilkadziesiąt czy kilkaset takich oświadczeń. Teraz, w ciągu najbliższych miesięcy, otrzymaliby dziesiątki czy setki listów lub telefonów z prośbą o ponowne potwierdzenie zgody.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane