statystyki

Za mycie samochodu pod domem grozi mandat

autor: Renata Majek08.08.2016, 18:00; Aktualizacja: 12.08.2016, 12:25
Samochód, myjnia, mycie samochodu

Mycie samochodu pod blokiem, przy garażu, czyli w miejscu publicznym, jest zakazane, a na posesji nie zawsze jest możliwe.źródło: ShutterStock

Mąż mył samochód na parkingu nieopodal domu. Pech chciał, że przechodził akurat patrol straży miejskiej. Strażnicy wlepili mu mandat za mycie samochodu w niedozwolonym miejscu. Mąż upierał się, że pod swoim domem może robić co chce, ale w ten sposób „podniósł” karę do 500 zł – oburza się pani Mariola. – Czy straż miejska miała prawo tak się zachować – pyta.

Tak. Strażnicy mieli prawo ukarać męża pani Marioli mandatem. Mycie samochodów powinno się odbywać w miejscach do tego celu wyznaczonych – przede wszystkim w myjniach oraz warsztatach naprawczych. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że czynność ta może być szkodliwa dla środowiska, gdyż zanieczyszczenia powstające w trakcie mycia mogą trafiać bezpośrednio do środowiska (gleby, wody).

Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, możemy mieć problem. W miastach, na osiedlach czy w spółdzielniach mieszkaniowych tworzone są regulaminy, których podstawą jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zabrania ona mycia samochodów poza myjniami oraz w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego (na chodnikach, ulicach, zieleńcach, parkingach, placach itp.), na terenach leśnych oraz w pobliżu zbiorników wodnych i rzek.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • mam ten kraj w tyle(2016-08-08 18:15) Zgłoś naruszenie 5419

    Wali w dekiel już totalnie w tym kraju a straży miejskiej podwójnie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dziadek(2016-08-08 20:55) Zgłoś naruszenie 5412

    czy pozostawienie samochodu w czasie3w deszczu na "otwartej przestrzeni" też grozi mandatem?? wszak woda zmywa wszystko zło z pojazdów. A nomen omen wszelkie szampony dostępne w handlu maja naklejki i opisy o swej ekologiczności. Zatem czy to SM to biegli od oceny czy tez finy - producenci to oszuści? Proponuje kierować spraw do sadu przeciw producentowi takowych środków a strażników powoływać na świadków-ekspertów, a wówczas producent mniemam poradzi sobie z ekspertem

    Odpowiedz
  • czy za deszcz padajacy na samochod tez mandat(2016-08-09 20:14) Zgłoś naruszenie 2810

    Raz w miesiacu myje samochod - zuzywam do tego 2 x 4 litrow wody i kilka kropli plynu do mycia naczyn.... (umycie 4 litry, splukanie 4 litry) Absolutnie uwazam, ze nie robie nic zlego i nie niszcze srodowiska....Z samochodu splywa jedynie woda z odrobina plynu do mycia naczyn, troche blota i ptasie gowna. Mandat w tej sytuacji to tylko legalne lupienie obywatela.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gas(2016-08-10 09:08) Zgłoś naruszenie 217

    pitolenie o szopenie. Niech się zajmą porządkiem na skwerach, poczekalniach, dworcach itp. Tam jest syf, tam są żule ale tam nikt nie wyłoży kasy. Przecież to "Ty " masz samochód to stać Cię i na mandaty. Jedna banda od 27 włada tym krajem tylko logotypy partii i stołki zmieniają. To jest chore!!! Jesteśmy jako naród głupi... dajemy się omamiać polityce, kto ma trochę kasy to nie wysunie się za daleko, bo ma to w tyle. Mniej zamożni zagłosują, bo to Iralndia będzie, bo to pińscet dostaną. Kolejna część ponarzeka tutaj w komentarzach i nic się nie zmienia. 27 lat bagna. w PRLu miałem sąsiadów, zostawiałem im klucze do mieszkania jadąc na wakacje... teraz mam sąsiada, który dzowni po policje w sylwestra za 20 północ, bo za głośną mam imprezę w bloku. Ot i taka hiper demokracja z kapitalizmem, o właśnie kapitalizm - ciągle więcej, więcej.... więc wlepiamy mandadty za mycie co by było więcej kasy ..... pozdroo

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-08-08 20:41) Zgłoś naruszenie 2111

    Ci ze straży , to byli Vatcek , Pitcek i Akcyzcek .

    Odpowiedz
  • Obserwator(2016-08-10 19:27) Zgłoś naruszenie 205

    Ciekawe jak się to ma do mycia pojazdów straży pożarnej przed garażami? Tam to pewnie jest miejsce szczególnie wyznaczone ;-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A opłukać szlauchem można ????(2016-08-08 22:54) Zgłoś naruszenie 164

    Poza tym o wiele gorsze jest mycie na Wsi.....bo wnika w glebę rolną, a tam Straży Wiejskiej nie ma..... W Mieście zjawisko mycia jest marginalne ......bo Miastowi są LENIWI

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • P e j c z y k i e m mnie smagaj(2016-08-10 08:27) Zgłoś naruszenie 138

    Zaraz będzie zakaz mycia się w strumyku

    Odpowiedz
  • Grande(2016-08-11 10:07) Zgłoś naruszenie 115

    Można ponoć myć ale bez detergentów, znając życie to strasNycy i tak by się przyczepki...

    Odpowiedz
  • Assassin(2016-08-10 22:14) Zgłoś naruszenie 97

    Zwolnic ta straz miejska na cholere oni ? Jak nie mozna myc pod domem to te wszystkie myjnie reczne powinny miec wode za free a doplata jedynie za szampony czy wosk takie jest moje zdanie i pewnie wielu sie z tym zgodzi .Te panstwo schodzi na psy co raz szybciej . . . .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2016-08-10 10:30) Zgłoś naruszenie 73

    W glebe rolną bo kazdy jedzie myć swoje auto tam gdzie coś zasiał lub zasadził.

    Odpowiedz
  • janko(2016-08-09 03:16) Zgłoś naruszenie 66

    27 lat wolności, część 136.

    Odpowiedz