statystyki

Inspektor ochrony danych obowiązkowo w każdej publicznej instytucji. Także w komendzie policji

autor: Zofia Jóźwiak28.07.2017, 07:00
dane osobowe-personalne

Najważniejsza zmiana to możliwość karania za naruszenie zasad ochrony danychźródło: ShutterStock

- Po wejściu nowych przepisów podmiotowi łamiącemu prawo o danych osobowych będzie groziła kara. W przypadku administracji publicznej jej maksymalną wysokość w projekcie ustawy określono na 100 tys. zł - wyjaśnia Maciej Kawecki zastępca dyrektora departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, koordynator prac nad krajową reformą ochrony danych osobowych.

Od 25 maja 2018 r. także w Polsce bezpośrednio stosowane będzie unijne rozporządzenie RODO (o ochronie danych osobowych). Zdecydowali się państwo z tego powodu napisać na nowo polską ustawę o ochronie danych osobowych. Czy to konieczne?

Tak. Regulacja ma bowiem wyłącznie uzupełnić przyjęte rok temu rozporządzenie unijne, które wejdzie w życie i zacznie być stosowane od maja 2018 r. Rozwiązania zastosowane w obecnej ustawie podlegają więc dezaktualizacji. Zmiany, jakie będzie trzeba wprowadzić do polskich przepisów, dotyczą ok. 140 aktów prawnych, w tym tak znaczących, jak: kodeks pracy, prawo ubezpieczeniowe, prawo bankowe, przepisy o statystyce publicznej, ustawy traktujące o ochronie zdrowia czy działalności kulturalnej. To ogromny pakiet zmian. Potrzebne są też krajowe regulacje uzupełniające przepisy RODO. Projekt jest już w zasadzie gotowy. W pierwszym, najdalej drugim tygodniu sierpnia rozpoczynamy proces legislacyjny.

Czy w tym pakiecie znalazły się też ustawy samorządowe?


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Nareszcie (2017-07-28 07:53) Zgłoś naruszenie 61

  Nareszcie dotrze do tych mądrych główek kierujących urzędami, że ochrona danych osobowych oraz innych prawnie chronionych była niedoceniana i spychana na bok.

  Odpowiedz
 • Inspektorów będzie dostatek.....(2017-07-28 14:49) Zgłoś naruszenie 21

  A prawda jest taka że czy 1 więcej czy 1 mniej..... nic się nie zmieni.

  Odpowiedz
 • damy radę wziąć co się da z budżetu dla swoich(2017-07-28 15:26) Zgłoś naruszenie 20

  Kumotry z PiS już się cieszą. Praca dla swoich będzie. Za wszystko zapłaci budżet. Bo przecież w sferze budżetowej nie zatrudnia się radców prawnych na etatach. A już są artykuły jak to mało się płaci urzędnikom w RP w stosunku do osiąganego PKB.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane