statystyki

Szkoły muszą chronić informacje

autor: Bożena Wiktorowska06.07.2017, 07:21; Aktualizacja: 06.07.2017, 08:29
Szkoła, nauczyciel, tablica

Szkoła złożyła kasację do NSA, która została uwzględniona.źródło: ShutterStock

Domaganie się od publicznej placówki ujawnienia wrażliwych danych zatrudnionego w niej nauczyciela nie służy poprawie jakości nauczania, za to godzi w sprawne działanie szkoły. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym.

Powodem zajęcia się sprawą był spór dyrektora szkoły z jednym z rodziców, który był niezadowolony z pracy nauczycielki zajmującej się jego synem. W 2015 r. rodzic zwrócił się do dyrektora z wnioskiem o udostępnienie w trybie dostępu do informacji publicznej szczegółowych danych o nauczycielce. W sumie szkole zadano 87 pytań. Dotyczyły one nie tylko kwalifikacji zawodowych, lecz także życia prywatnego. Rodzic próbował się dowiedzieć m.in., czy nauczycielka jest po rozwodzie, czy pali papierosy i czy w przeszłości miała odebrane prawo jazdy.

Dyrektor zignorował pytania, bowiem już wcześniej rodzic domagał się podobnych odpowiedzi dotyczących innych pracowników szkoły. Rodzic wniósł więc do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na bezczynność dyrektora. Domagał się, żeby placówka udzieliła mu odpowiedzi na wszystkie jego pytania. Co więcej, zażądał ukarania dyscyplinarnego szefa placówki winnego niezałatwienia sprawy oraz nałożenia kary grzywny na szkołę.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane