statystyki

Efekt mrożący występuje także przy niskim wymiarze kary

autor: Adam Ploszka27.06.2017, 10:29; Aktualizacja: 27.06.2017, 10:30
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Trybunał zwrócił uwagę, że mimo niskiego wymiaru kara miała charakter sankcji karnej.źródło: ShutterStock

Skazanie za krytykę poczynioną w odwołaniu od negatywnej decyzji urzędnika narusza wolność słowa. Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrując skargę Aliego Çetina, byłego pracownika tureckiej fundacji na rzecz ochrony środowiska (Türkiye Çevre Koruma Vakfi), przeciwko Turcji (skarga nr 30905/09).

W fundacji, w której pracował, w 2003 r. przeprowadzono kontrolę podatkową. Stwierdzono wiele nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. W konsekwencji fundacja zwolniła odpowiedzialnego za to pracownika – Aliego Çetina.

Nie zgadzając się z wystąpieniem pokontrolnym, Çetin zakwestionował je w odwołaniu do organu podatkowego wyższej instancji, zarzucając mu w szczególności to, że zostało napisane w sposób nieobiektywny i oparte na błędnych ustaleniach prawnych. Zwolniony pracownik domagał się usunięcia kilku fragmentów raportu, które w jego ocenie były zagrożeniem dla jego dalszej kariery. Do tego pisma dołączył swoje wcześniejsze, skierowane do fundacji wystąpienie, w którym zarzucał inspektorowi podatkowemu, że działał, jakby wydawał fatwę (specyficzną opinię prawną lub teologiczną wydawaną przez duchownych islamu), oraz stwierdzał, że zachowywał się on jak Bekçi Murtaza – bohater literacki, dla kultury tureckiej alegoria postawy, w której uznaje się wyznawane przez siebie poglądy i wartości za najważniejsze oraz narzuca się je innym.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane