Bobrowicz: Prawo nikomu dobrze się nie kojarzy [FELIETON]

autor: Maciej Bobrowicz20.06.2017, 19:00
paragrafy

- Oczekiwanie dotyczące Polski, by sędziowie otwierali zestawienie zawodów, do których mamy największe zaufanie, jest raczej myśleniem życzeniowym - podkreśla Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnychźródło: ShutterStock

 Jak wynika z ostatnich badań, spadło zaufanie społeczne do sędziów. I jak pan to skomentuje?” – zapytał mnie jeden z dziennikarzy kilka tygodni temu. „Po pierwsze to z zaufaniem u Polaków do innych nigdy nie było dobrze, jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, po drugie to wynik politycznej propagandy” – odpowiedziałem.

A jak wiadomo, propaganda to ,,zamierzone działanie zmierzające do ukształtowania określonych poglądów i zachowań zbiorowości lub jednostki, polegające na manipulacji faktami i emocjami, wykorzystujące fałszywe argumenty”.

Czytam jednak publikacje prasowe, w których napisano o ,,coraz bardziej krytycznym nastawieniu społeczeństwa do roli prawników”  o tym, że ,,sędziowie po 1989 r. nigdy nie cieszyli się wielkim szacunkiem społecznym”, a „prawo stało się narzędziem kolonizacji życia publicznego przez prawników”.

Abstrahując od faktu, że to nie prawnicy tworzą prawo, lecz politycy (więc to oni są ,,kolonizatorami”), to warto zadać pytanie o fakty. Często powtarzane informacje o źle działających sądach i drastycznym spadku zaufania do sędziów pojawiają się bowiem w  wielu publikacjach i artykułach.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane