statystyki

Bobrowicz: Prawo nikomu dobrze się nie kojarzy [FELIETON]

autor: Maciej Bobrowicz20.06.2017, 19:00
paragrafy

- Oczekiwanie dotyczące Polski, by sędziowie otwierali zestawienie zawodów, do których mamy największe zaufanie, jest raczej myśleniem życzeniowym - podkreśla Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnychźródło: ShutterStock

 Jak wynika z ostatnich badań, spadło zaufanie społeczne do sędziów. I jak pan to skomentuje?” – zapytał mnie jeden z dziennikarzy kilka tygodni temu. „Po pierwsze to z zaufaniem u Polaków do innych nigdy nie było dobrze, jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, po drugie to wynik politycznej propagandy” – odpowiedziałem.

A jak wiadomo, propaganda to ,,zamierzone działanie zmierzające do ukształtowania określonych poglądów i zachowań zbiorowości lub jednostki, polegające na manipulacji faktami i emocjami, wykorzystujące fałszywe argumenty”.

Czytam jednak publikacje prasowe, w których napisano o ,,coraz bardziej krytycznym nastawieniu społeczeństwa do roli prawników”  o tym, że ,,sędziowie po 1989 r. nigdy nie cieszyli się wielkim szacunkiem społecznym”, a „prawo stało się narzędziem kolonizacji życia publicznego przez prawników”.

Abstrahując od faktu, że to nie prawnicy tworzą prawo, lecz politycy (więc to oni są ,,kolonizatorami”), to warto zadać pytanie o fakty. Często powtarzane informacje o źle działających sądach i drastycznym spadku zaufania do sędziów pojawiają się bowiem w  wielu publikacjach i artykułach.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane