statystyki

Bez sądowej kontroli ochrona tajemnicy lekarskiej jest niepewna

autor: Emilia Świętochowska20.06.2017, 07:28; Aktualizacja: 20.06.2017, 10:43
sąd, temida

RPO przypomina też, że samo środowisko lekarskie jest zdania, że organ prowadzący postępowanie nie powinien rozstrzygać o ujawnianiu prywatnych danych medycznychźródło: ShutterStock

 Czy w ramach prowadzonego śledztwa prokurator może zażądać ujawnienia dokumentów zawierających wrażliwe informacje medyczne? Takie przypadki zdarzają się w praktyce.

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar uważa jednak, że decyzja o zwolnieniu lekarza z tajemnicy zawodowej jest zastrzeżona dla sądu. Dlatego zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zmianę przepisów kodeksu postępowania karnego.

Główne wątpliwości dotyczą stosowania art. 226 k.p.k., zgodnie z którym o wykorzystaniu poufnej dokumentacji medycznej jako dowodu w postępowaniu przygotowawczym decyduje prokurator. Jest to wyjątek od zasady ustanowionej w art. 180 par. 2 k.p.k. Przepis ten stanowi, że zgodę na przesłuchanie lekarza czy innego przedstawiciela zawodu publicznego wydaje w śledztwie sąd, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a danej okoliczności nie można ustalić w żaden inny sposób. Różnica między tymi przepisami polega zatem na rodzaju dowodu. Ten pierwszy ma zastosowanie do dowodów z dokumentów (np. opinii psychiatrycznej), natomiast ta druga regulacja odnosi się do dowodów z przesłuchania lekarza w charakterze świadka. Niektóre sądy uwzględniają jednak zażalenia stron, które powołując się na art. 180 par. 2 k.p.k., przekonują, że śledczy nie jest uprawniony do zwolnienia z tajemnicy lekarskiej.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane