statystyki

Urzędnik łatwiej zostanie prokuratorem

autor: Emilia Świętochowska06.06.2017, 07:29; Aktualizacja: 06.06.2017, 08:17
sąd, temida

Nie jest tajemnicą, że prokuratura odczuwa coraz bardziej dotkliwe braki kadroweźródło: ShutterStock

Prawnicy, którzy zdali egzamin adwokacki bądź radcowski i co najmniej przez trzy lata pracowali w urzędach państwowych lub obronili doktorat, będą mogli ubiegać się o stanowisko asesora prokuratury.

To jedna ze zmian prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177) przyjęta przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka podczas prac nad projektem reformującym sądownictwo.

Jak tłumaczą posłowie Prawa i Sprawiedliwości, autorzy tej poprawki, chodzi o poszerzenie kręgu osób, spośród których ma rekrutować się prokuratorska kadra. W obecnym stanie prawnym adwokaci, radcy prawni oraz radcy Prokuratorii Generalnej RP, którzy minimum trzy lata wykonują zawód, mogą starać się o stanowisko prokuratora bez wcześniejszego stażu asesorskiego (podobnie z tego wymogu zwolnieni są sędziowie oraz pracownicy naukowi co najmniej w stopniu doktora habilitowanego). „W tych okolicznościach uzasadnione i celowe pozostaje umożliwienie zatrudniania na stanowisku asesora prokuratury osób o niższych kwalifikacjach, niż wymagane do ubiegania się o stanowisko prokuratora” – czytamy w uzasadnieniu poprawki. Aktualne przepisy nie przewidują procedury dojścia do zawodu oskarżyciela dla profesjonalnych prawników zatrudnionych w administracji państwowej. Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi przez PiS po co najmniej rocznym okresie zatrudnienia w charakterze asesora takie osoby będą mogły starać się o etat prokuratorski.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane