Przetargi: Wypełniamy w internecie, dostarczamy na papierze

autor: Sławomir Wikariak06.06.2017, 07:39; Aktualizacja: 06.06.2017, 10:05
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

61 proc. państw UE nie zamierza stosować JEDZ przy postępowaniach poniżej progów unijnych, czyli wtedy, gdy nie jest to wymaganeźródło: ShutterStock

Polska jest na czwartym miejscu w UE pod względem liczby użytkowników internetowego narzędzia do wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ). Chociaż ten podstawowy dokument przetargowy jest coraz chętniej sporządzany w sieci, to ostatecznie jest drukowany i już w formie papierowej dołączany do ofert.

JEDZ to rodzaj oświadczenia własnego składanego przez przedsiębiorców jako wstępne potwierdzenie spełniania warunków przetargowych i braku podstaw do wykluczenia. Miał zmniejszyć formalizm przetargów. Zamiast dostarczać od razu wszystkie dokumenty, takie jak zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, ZUS, banków czy Krajowego Rejestru Karnego, firmy najpierw przedstawiają JEDZ. O komplet dokumentów właściwych jest proszony tylko wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę.

Po roku od wejścia w życie JEDZ Komisja Europejska przedstawiła raport na temat jego funkcjonowania. Polska, choć implementowała dyrektywy go wprowadzające z niewielkim poślizgiem, wypada całkiem nieźle na tle innych państw. Już ponad 9 tys. indywidualnych użytkowników z naszego kraju korzysta z elektronicznego narzędzia do jego wypełniania, co daje nam czwarte miejsce w UE. Najbardziej zaawansowana jest Rumunia, w której prawie 32 tys. użytkowników korzysta z eJEDZ. Aż 10 państw, do lutego 2017 r., kiedy kończono przygotowanie raportu, nie wdrożyło jeszcze nowych dyrektyw, a tym samym także JEDZ. Komisja wszczęła już postępowania przeciwko tym państwom za brak transpozycji przepisów unijnych. W tym gronie są m.in. Austria, Belgia, Hiszpania czy Szwecja.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane