statystyki

Sąd Najwyższy rozstrzygnie problem odwołań w podprogowych przetargach

autor: Sławomir Wikariak06.07.2017, 07:15; Aktualizacja: 06.07.2017, 08:18
Sąd zauważa racje strony przeciwnej przemawiające za możliwością podważania zwycięskich ofert w postępowaniach podprogowych.

Sąd zauważa racje strony przeciwnej przemawiające za możliwością podważania zwycięskich ofert w postępowaniach podprogowych.źródło: ShutterStock

Przed trzema tygodniami informowaliśmy o zmianie linii orzeczniczej Krajowej Izby Odwoławczej, która dopuściła możliwość kwestionowania najkorzystniejszych ofert w przetargach podprogowych. Wcześniej przez wiele miesięcy uznawała, że przepisy na to nie pozwalają. Większość skarg na te postanowienia została uwzględniona przez sądy okręgowe, dlatego KIO ostatecznie zmieniła swe podejście. Odbyły się dwie narady orzecznicze, na których członkowie izby ustalili, że dostosują swe orzecznictwo do interpretacji przeważającej w sądach.

Zanim jednak do tego doszło, w maju 2017 r., Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowił skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego. Rozpatruje on jedną ze skarg wniesionych przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na postanowienie KIO, w którym odrzucono odwołanie ze względu na wcześniejszą interpretację przepisów. Sąd postanowił poprosić o pomoc w rozstrzygnięciu sporu SN. Sprawie nadano już sygnaturę akt (III CZP 58/17), w więc wszystko wskazuje na to, że pytanie prawne doczeka się odpowiedzi.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane