statystyki

Podmiot w restrukturyzacji też ma prawo ubiegać się o zamówienie publiczne

autor: Aleksander Giehsmann, Aleksandra Krawczyk16.05.2017, 10:12; Aktualizacja: 16.05.2017, 13:59

PROBLEM: Przedsiębiorstwa w fazie restrukturyzacji lub planujące do niej przystąpić często zastanawiają się, czy wziąć udział w przetargu. Zdobycie zamówienia publicznego zwiększa bowiem szansę firmy na poprawę jej sytuacji. Z kolei państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne są zobowiązane do stosowania postanowień ustawy – Prawo zamówień publicznych. Czy zgodnie z tą regulacją podmioty borykające się z kłopotami finansowymi mogą w ogóle ubiegać się o zamówienia publiczne? Czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego nie powoduje konieczności zakończenia z nimi współpracy?

Nowa ustawa – Prawo restrukturyzacyjne (dalej: u.p.r.), która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., przewiduje cztery procedury restrukturyzacyjne. Różnią się one między sobą przede wszystkim przebiegiem postępowania i zakresem praw i obowiązków dłużnika.

Odróżnić od upadłości

Trzeba podkreślić, że z prawnego punktu widzenia postępowania restrukturyzacyjne nie są tożsame z postępowaniami upadłościowymi. Obecnie postępowanie upadłościowe dotyczy co do zasady wyłącznie likwidacji przedsiębiorstwasądy nie ogłaszają już tzw. upadłości układowych. Obowiązują dwie ustawy, które przewidują odrębne procedury dla tych przedsiębiorstw, które mogą zostać uratowane, i tych, których sytuacja finansowa i majątkowa na to nie pozwala.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane