statystyki

Dyrektywa audiowizualna: Sieci społecznościowe zmuszone do walki z hejtem w sieci

autor: Emilia Świętochowska30.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:28
Także atakowanie cudzych przekonań politycznych może być uznane za mowę nienawiści

Także atakowanie cudzych przekonań politycznych może być uznane za mowę nienawiściźródło: ShutterStock

UE chce, by dyrektywa audiowizualna miała zastosowanie także do treści zamieszczanych w social mediach przez ich użytkowników. Ma to pomóc walczyć z hejtem w sieci.

Państwa członkowskie Unii uzgodniły finalny projekt przepisów, które zmuszą Facebooka, YouTube’a i inne media społecznościowe do szybszego reagowania na filmiki, których twórcy sieją mowę nienawiści lub nawołują do ataków terrorystycznych. Teraz zgodę na nowe regulacje musi dać już tylko Parlament Europejski.

Usuwanie treści

Zaproponowane unormowania są efektem prac nad zmianą dyrektywy dotyczącej świadczenia audiowizualnych usług medialnych (2010/13/UE). Obecnie obejmują one zarówno tradycyjną telewizję i radio, jak i wideo na żądanie (VoD). Dotychczas dyrektywa audiowizualna nie miała zastosowania do treści zamieszczanych na platformach online przez użytkowników. Działalność dostawców takich usług regulują przede wszystkim przepisy dyrektywy o handlu elektronicznym, zgodnie z którą operatorzy świadczący usługę hostingu (czyli, mówiąc najprościej, przechowywania treści) nie ponoszą odpowiedzialności redakcyjnej za to, co udostępniają internauci. Co więcej, dyrektywa ta wprowadza też ogólny zakaz filtrowania aktywności użytkowników. Muszą jednak zareagować i usunąć materiał, jeśli wiedzą, że ma on charakter bezprawny.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane