statystyki

Twitter najbardziej tolerancyjny dla hejterów

autor: Emilia Świętochowska07.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 07.12.2016, 07:08

Największe portale społecznościowe usuwają średnio niewiele ponad jedną czwartą wypowiedzi zgłoszonych przez ich użytkowników jako mowa nienawiści. Najbardziej pobłażliwy dla internetowych hejterów okazuje się Twitter, który w ciągu dwóch miesięcy skasował zaledwie 19 proc. treści, co do których dostał zawiadomienie.

To główne wnioski płynące z opublikowanego wczoraj przez Komisję Europejską pierwszego raportu na temat zwalczania nielegalnej mowy nienawiści na Facebooku, YouTube i Twitterze. Technologiczni giganci, do których należą te serwisy, pod presją Unii oraz organizacji pozarządowych pod koniec maja tego roku postanowili wziąć większą odpowiedzialność za rasistowskie i ksenofobiczne komentarze swoich użytkowników, podpisując w tej sprawie specjalny kodeks.

Jak wynika z analizy Komisji, Facebook, który otrzymuje najwięcej zawiadomień dotyczących nielegalnych treści, usuwa niewiele ponad 28 proc. wypowiedzi zgłoszonych przez swoich użytkowników. Znacznie ostrzejszą politykę walki z mową nienawiści prowadzi YouTube. W czasie trwającego dwa miesiące badania wykasował on blisko połowę komentarzy uznanych przez niektórych internautów za nienawistne.

Wbrew pozorom to nie imigranci z krajów muzułmańskich są najczęstszym obiektem nagonki na portalach społecznościowych. Choć Facebook i Twitter znalazły się ostatnio pod ostrzałem mediów oraz polityków w całej Europie właśnie dlatego, że niewiele robią z obraźliwymi (często nawołującymi do przemocy) wpisami na temat uchodźców z Bliskiego Wschodu, to antysemityzm pozostaje największą plagą w tych serwisach. Unijny raport pokazuje, że blisko jedna czwarta zawiadomień dotyczy nienawiści do Żydów. Jedna piąta zgłoszeń odnosi się z kolei do komentarzy wyrażających wrogość lub agresję wobec muzułmanów.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane