statystyki

Mandat zapłacisz na miejscu - kartą

autor: Piotr Szymaniak29.05.2017, 10:24; Aktualizacja: 29.05.2017, 10:57
Zdecydowana większość wykroczeń ujawnianych przez policję kończy się nałożeniem mandatu karnego

Zdecydowana większość wykroczeń ujawnianych przez policję kończy się nałożeniem mandatu karnegoźródło: ShutterStock

Policja zostanie wyposażona w terminale płatnicze, dzięki którym będzie można zapłacić mandat bezpośrednio u funkcjonariusza drogówki. Kierowca nie będzie jednak zobligowany do natychmiastowej zapłaty grzywny.

Rząd przyjął już projekt nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który umożliwi policjantom oraz innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki temu ukarany grzywną w formie mandatu karnego kierowca będzie mógł zapłacić karę od ręki. Dziś zapłacenie mandatu karnego bezpośrednio policjantowi drogówki jest niemożliwe. Forma gotówkowa, zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczeniach jest stosowana tylko co do cudzoziemców (oni z kolei nie mogą otrzymać mandatu kredytowanego). Jednak nałożenie mandatu na osobę z zagranicy, w przypadku gdy nie ma ona przy sobie gotówki lub polskiej waluty, wymaga doprowadzenia ukaranego kierowcy do najbliższego bankomatu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które opracowało projekt nowelizacji, nie kryje, że zmiana prawa przyczyni się do lepszej ściągalności mandatów.

Wybór należy do kierowcy

Umożliwienie funkcjonariuszom przyjmowania grzywien w formie bezgotówkowej stanowić będzie też udogodnienie dla kierowców zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Nowelizacja przewiduje, że płatność grzywny za pomocą karty dla polskich kierowców nie będzie obligatoryjna. Dla osób niemających miejsca stałego zamieszkania na terytorium Polski obligatoryjny będzie nadal wymóg opłacenia grzywny na miejscu, choć teraz będą mogły to zrobić albo za pomocą gotówki, albo bezgotówkowo. Warto pamiętać, że płatność mandatu kartą nie będzie obowiązkiem, i skorzystanie z tej formy będzie uzależnione od woli kierowcy i tego, czy dany patrol będzie wyposażony w terminal płatniczy. Na początku policja ma otrzymać 2 tys. takich urządzeń.

W każdym razie funkcjonariusz wyposażony w terminal będzie miał obowiązek poinformowania ukaranego o możliwości uiszczenia grzywny w taki właśnie sposób. Musi go też poinformować o momencie uprawomocnienia się mandatu. W tradycyjnej procedurze mandat staje się prawomocny z chwilą podpisania. Jeśli zdecydujemy się na płatność za pomocą karty debetowej lub kredytowej, mandat staje się prawomocny z chwilą uzyskania potwierdzenia płatności. Warto pamiętać, że to ukarany poniesie też koszty opłat bankowych związanych z transakcją. O tym też policjant będzie miał obowiązek uprzedzić.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane