statystyki

Także politycy stracą stanowiska w KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.05.2017, 07:50; Aktualizacja: 25.05.2017, 09:03
sąd, temida

W trakcie prac komisji wywiązała się również dyskusja na temat rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i rzecznika sędziów sądów wojskowych, których kadencje również mają zostać wygaszoneźródło: ShutterStock

Wygaszone zostaną nie tylko kadencje sędziów, którzy zasiadają w Krajowej Radzie Sądownictwa, ale również wchodzących w skład tego organu posłów i senatorów.

Taką poprawkę do rządowego projektu zmian w ustawie o KRS przyjęła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Tą decyzją posłowie wytrącili oponentom zmian jeden z argumentów. Podnoszono bowiem, że wygaszenie kadencji jedynie sędziom, jak to zakładał projekt w swojej pierwotnej wersji, a pozostałym członkom pochodzącym z wyboru już nie, nie dałoby się pogodzić z konstytucyjną zasadą równości. Wprowadzona korekta nie wpłynęła jednak na ogólną ocenę pomysłu wygaszenia czteroletnich kadencji członków KRS. Po raz kolejny pojawił się argument, że rozwiązania tego nie da się pogodzić z konstytucją, która mówi wyraźnie o tym, że kadencja członków KRS trwa cztery lata.

W trakcie prac komisji wywiązała się również dyskusja na temat rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i rzecznika sędziów sądów wojskowych, których kadencje również mają zostać wygaszone. Przedstawiciel Biura Analiz Sejmowych wskazał, że nie widzi związku funkcjonalnego pomiędzy przedmiotem projektu, który ma na celu zmianę sposobu wyłaniania członków KRS, a propozycją dotyczącą rzeczników. A brak takiego związku powoduje, że uchwalona ustawa będzie niezgodna z zasadami techniki legislacyjnej. Z kolei Waldemar Żurek, rzecznik KRS, pytał, czy nie jest przeoczeniem, że projektodawcy nie postulują równoczesnego wygaszenia kadencji zastępców rzeczników działających przy poszczególnych sądach. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, stwierdził jednak, że to celowe działanie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zlot(2017-05-25 09:09) Zgłoś naruszenie 42

  To jak? Kadencję sejmu albo prezydenta też można wygasić?

  Odpowiedz
 • Piotr(2017-05-25 09:48) Zgłoś naruszenie 31

  Wygaszą też kadencję pana Piotrowicza i pani Pawłowicz, a potem wybiorą ich ponownie. Przykład idzie z historii, sanacyjne rządy jak były odwoływane na skutek votum nieufności, to potem powoływane były ponownie w tym samym składzie. tak było z ministrami itd.

  Odpowiedz
 • non(2017-05-25 23:27) Zgłoś naruszenie 11

  Nie .Tylko tych którym uzna prezes. Jasne ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane