statystyki

Zmiana priorytetów w reformowaniu sądownictwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 29.05.2017, 08:51
sąd, temida

Większość obserwatorów przypuszczała, że projekt nowelizacji ustawy o KRS zostanie przyjęty podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia izby. Tak się jednak nie stałoźródło: ShutterStock

 Nie zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, ale w sądach powszechnych zdają się być teraz głównym celem działań posłów PiS. Taki wniosek można wysnuć z tego, co działo się w ostatnich dniach w Sejmie.

Większość obserwatorów przypuszczała, że projekt nowelizacji ustawy o KRS zostanie przyjęty podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia izby. Tak się jednak nie stało. W środę okazało się, że nie jest jeszcze gotowe sprawozdanie z prac komisji nad projektem i w związku z tym spadł on z porządku obrad. Już to wywołało zdziwienie, gdyż dzień wcześniej przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która pochylała się nad rządową propozycją, był bardzo zdeterminowany, żeby przygotować taki dokument. Nieraz powtarzał, że nie przerwie prac, dopóki projekt nie zostanie rozpatrzony do samego końca. I słowa dotrzymał – po ponad siedmiu godzinach całe rządowe przedłożenie zostało rozpatrzone przez posłów.

Mimo to nie udało się przygotować sprawozdania na czas, a jeszcze skróceniu o jeden dzień uległo posiedzenie Sejmu (zakończyło się w czwartek, a nie, tak jak to było planowane, w piątek). To wszystko, jak się oficjalnie mówi, spowodowało, że dalsze prace nad projektem musiały zostać przeniesione na następne posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się 20 czerwca.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • t(2017-05-29 09:41) Zgłoś naruszenie 1115

  PIS powinien przypomnieć sobie ustawę o doradcach prawnych. To było przełomowe rozwiązanie, niestety z dziwnych powodów nie uchwalone. Ustawa o doradcach prawnych była nowoczesnym rozwiązaniem, zmieniającym obraz rynku usług prawnych. Była nowym fundamentem. Tymczasem zmiany w jakichś KRS-ach to jako przyklejanie nowych tapet na stare mury.

  Odpowiedz
 • igor(2017-05-29 23:07) Zgłoś naruszenie 34

  Bo to będzie prawdziwa reforma, ciekawe tylko, kiedy wreszcie zrozumieją tę oczywistość redaktorzy gazety prawnej, bo jak się wydaje coś ciężko myślą.

  Odpowiedz
 • I(2017-05-29 17:33) Zgłoś naruszenie 311

  w lublinie wszystkich do wymiany prezesów sędziow ,po doswiadczeniu ,mogę jasno stwierdzic ci nie zasługują na te stanowiska ,co otrzymali ,kłamcy ,ignorują .sprawy ktore są wazne dla klientów ,kazą płacic ubogim adwokatow z wyboru ,,łamią prawa sprawy wleką sie latami ,CZy na takich RP MA PRAWO PŁACIC IM ZA BEZSZCZYNNOSC ,PENSJE ZE SKARBU PANSTWA ,KTO ZA TYM IDZIE

  Odpowiedz
 • kiedy realizacja obietnicy?(2017-05-30 05:16) Zgłoś naruszenie 24

  PIS obiecywał uwolnienie rynku usług prawnych. I co ? Dalej czekamy, żeby obietnica została wypełniona.

  Odpowiedz
 • budowę nalezy zacząć od początku(2017-05-30 08:08) Zgłoś naruszenie 12

  PIS powinien działać strategicznie. Utworzenie doradców prawnych odciągnie ludzi od korporacji prawniczych, stwarzając alternatywną drogę do zawodu prawnika. Korporacje przestaną zyskiwać na liczebności, a tworząca się konkurencja spowoduje, że będą musieli zająć się biznesem, a nie polityką. Duża liczba prawników uprawnionych do pełnomocnictwa sądowego sprawi, że pełnomocnictwo stanie się mniej opłacalne, co z kolei będzie sprzyjać poszukiwaniu szybszych i sprawniejszym metod zarządzania interesami klientów - czyli załatwianie spraw w negocjacjach. To z kolei wymusi model specjalizacyjny - jedyny sensowny w świecie współczesnym, bo generujący najmniejsze koszty dla klienta. Mniejsza liczba spraw w sądach - ułatwi reformę sądownictwa, umożliwiając wprowadzenie rozwiązań zapewniających najwyższą staranność w prowadzeniu procesów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane