statystyki

Spór o patentowanie programów komputerowych

autor: Iga Bałos23.05.2017, 07:00; Aktualizacja: 13.06.2017, 16:20
Należy ustalić, czy wynalazek podlegający opatentowaniu, musi mieć postać materialną?

Należy ustalić, czy wynalazek podlegający opatentowaniu, musi mieć postać materialną?źródło: ShutterStock

Od listopada 2016 r., na łamach DGP ukazały się trzy artykuły o patentowaniu programów komputerowych oraz tzw. wynalazków wspomaganych komputerowo. Stanowiły polemikę pomiędzy osobami, mającymi doświadczenie w ocenie zgłoszeń wynalazków a kierownikiem zespołu, starającego się o patenty na rozwiązania z zakresu teleinformatyki. Niniejszy tekst jest opinią doktora nauk prawnych, który ani nie udziela patentów, ani się o nie nie stara.

Na czym polega problem?

Pytanie o dopuszczalność patentowania programów komputerowych i tzw. wynalazków wspomaganych komputerowo, należy zastąpić innym. Odpowiedź rozstrzygnie wówczas także wątpliwości podmiotów, starających się o wyłączność na metodę prowadzenia biznesu czy reguły i zasady, jakim podlega obieg informacji.

Należy ustalić, czy wynalazek podlegający opatentowaniu, musi mieć postać materialną

Patenty udziela się na wynalazki, które są nowe, nieoczywiste i zdatne do przemysłowego stosowania. Na nie-wynalazki, nawet posiadające powyższe cechy, patenty nie mogą być udzielane. Niestety, bywają. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań związanych z oprogramowaniem lub porządkowaniem informacji. Ich twórcy często oczekują, że badanie cech, jakie powinien mieć wynalazek zastąpi sprawdzenie, czy przedmiot zgłoszenia w ogóle takiego dotyczy. Takie rozumowanie prowadzi do niesłusznego wniosku, że skoro koncepcja jest nowa i nieoczywista, to jest patentowalnym wynalazkiem. Swoista logika ma zatuszować brak charakteru technicznego rozwiązania. Zgłaszane do ochrony tzw. wynalazki realizowane za pomocą komputera, często wcale wynalazkami nie są. W wielu przypadkach, deklarowana nowość i nieoczywistość, odnoszą się do tych elementów rozwiązania, których za wynalazek uznać nie można.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane