statystyki

Wynalazki: Fizyka wygrała z informatyką

autor: Sławomir Wikariak12.06.2017, 07:53; Aktualizacja: 12.06.2017, 09:46

Wynalazek musi bezpośrednio oddziaływać na materię – uznał Naczelny Sąd Administracyjny, opowiadając się przeciwko patentowaniu rozwiązań informatycznych.

Od kilkunastu już lat przed sądami administracyjnymi w Polsce toczy się cicha walka o patentowanie tzw. wynalazków wspomaganych komputerowo. Firmy składające takie wnioski przekonują, że chcą chronić nie tyle oprogramowanie, ile pomysły na rozwiązanie jakichś problemów. Dla Urzędu Patentowego RP tylnymi drzwiami chce się w ten sposób wprowadzić możliwość patentowania programów komputerowych. A te, zgodnie z art. 28 pkt 5 ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776), nie mogą być uznawane za wynalazki.

Przez ostatnie lata niemało takich sporów skończyło się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. A ten orzekał różnie. W części wyroków uznawał możliwość patentowania wynalazków wspomaganych komputerowo, odwołując się przede wszystkim do praktyki przyjętej przez Europejski Urząd Patentowy (EUP). Uznawał, że skoro pewne rozwiązanie zostało ocenione przez EPU jako patentowalne, to w Polsce również powinno być chronione (np. wyrok NSA z 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II GSK 864/11). Były też jednak wyroki przeciwne (np. wyrok z 18 lutego 2016 r., sygn. akt II GSK 2235/14).

W piątek przed NSA zapadł wyrok w kolejnej takiej sprawie. I tym razem sąd jednoznacznie stwierdził, że rozwiązania informatyczne nie podlegają patentowaniu.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane