statystyki

Nowe zasady prowadzenia rejestrów przez Urząd Patentowy

14.02.2017, 19:00
prawo

Oprócz tego w nowym rozporządzeniu zdecydowanie większy nacisk położono na potrzebę prowadzenia rejestrów w postaci elektronicznejźródło: ShutterStock

W nowym rozporządzeniu, obowiązującym od 19 stycznia 2017 r., określono zasady prowadzenia rejestrów przez Urząd Patentowy RP. Na co powinni w związku z tym zwrócić uwagę przedsiębiorcy zainteresowani prawami dotyczącymi własności przemysłowej?

Znowelizowane przepisy ustawy – Prawo własności przemysłowej przewidują prowadzenie odrębnego rejestru dodatkowych praw ochronnych. Tego rodzaju dodatkowe „zabezpieczenia” mogą zostać przyznane dla produktów leczniczych i ochrony roślin. Przy okazji warto wyjaśnić, że dodatkowe prawo ochronne odgrywa istotną rolę. Otóż zapewnia ono prawną ochronę wymienionych produktów po wygaśnięciu patentu podstawowego. Jeżeli zaś chodzi o nowe rozporządzenie, to szczegółowo reguluje ono prowadzenie takiego odrębnego rejestru dodatkowych praw ochronnych. Przed jego wejściem w życie wspomniane prawa były wpisywane do zwykłego rejestru patentowego. Nie było to rozwiązanie idealne. Dlatego w celu zapewnienia w tym przypadku większej przejrzystości postanowiono utworzyć odrębny rejestr dla dodatkowych praw ochronnych.

Ponadto nowe rozporządzenie uwzględnia przepis prawa własności przemysłowej, który umożliwia podział prawa ochronnego wobec wskazanych towarów w toku postępowania o jego unieważnienie.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane