statystyki

Nowe zasady prowadzenia rejestrów przez Urząd Patentowy

14.02.2017, 19:00
prawo

Oprócz tego w nowym rozporządzeniu zdecydowanie większy nacisk położono na potrzebę prowadzenia rejestrów w postaci elektronicznejźródło: ShutterStock

W nowym rozporządzeniu, obowiązującym od 19 stycznia 2017 r., określono zasady prowadzenia rejestrów przez Urząd Patentowy RP. Na co powinni w związku z tym zwrócić uwagę przedsiębiorcy zainteresowani prawami dotyczącymi własności przemysłowej?

Znowelizowane przepisy ustawy – Prawo własności przemysłowej przewidują prowadzenie odrębnego rejestru dodatkowych praw ochronnych. Tego rodzaju dodatkowe „zabezpieczenia” mogą zostać przyznane dla produktów leczniczych i ochrony roślin. Przy okazji warto wyjaśnić, że dodatkowe prawo ochronne odgrywa istotną rolę. Otóż zapewnia ono prawną ochronę wymienionych produktów po wygaśnięciu patentu podstawowego. Jeżeli zaś chodzi o nowe rozporządzenie, to szczegółowo reguluje ono prowadzenie takiego odrębnego rejestru dodatkowych praw ochronnych. Przed jego wejściem w życie wspomniane prawa były wpisywane do zwykłego rejestru patentowego. Nie było to rozwiązanie idealne. Dlatego w celu zapewnienia w tym przypadku większej przejrzystości postanowiono utworzyć odrębny rejestr dla dodatkowych praw ochronnych.

Ponadto nowe rozporządzenie uwzględnia przepis prawa własności przemysłowej, który umożliwia podział prawa ochronnego wobec wskazanych towarów w toku postępowania o jego unieważnienie.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane