statystyki

Konkretne klauzule abuzywne niekonieczne w sprzeciwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.07.2017, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Sąd odwoławczy przekazał sprawę do ponownego rozpoznaniaźródło: ShutterStock

Broniąc się przed nakazem zapłaty, wystarczy zarzucić bankowi, że do przeliczenia rat kredytu stosuje arbitralnie ustalony kurs waluty obcej. Wskazać, które konkretnie postanowienie umowne zawiera zapis niezgodny z prawami konsumenta, można w kolejnych pismach procesowych. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Klient jednego z banków przestał spłacać raty kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. W efekcie instytucja finansowa złożyła pozew, którego skutkiem było wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Pozwany wniósł od niego sprzeciw, co spowodowało, że sprawa trafiła do sądu okręgowego. Mimo iż klient już w sprzeciwie zaznaczał, że bank arbitralnie ustalał kurs franka szwajcarskiego, SO zasądził na rzecz banku żądaną przez niego kwotę. Pozwany złożył więc apelację, która odniosła skutek.

Sąd odwoławczy przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Przychylił się do zarzutu pozwanego, który podnosił, że w I instancji nie rozpatrzono istoty sprawy. Sąd okręgowy nie pochylił się bowiem nad kwestią zamieszczenia w umowie klauzul niedozwolonych. SA przypomniał, że klient od początku, bo już w sprzeciwie od nakazu zapłaty, sygnalizował, że takie klauzule występują w kontrakcie. Zarzut ten, poprzez wskazanie, o jakie konkretnie postanowienie umowne mu chodzi, doprecyzował w kolejnym piśmie procesowym. Sąd odwoławczy nie podzielił tym samym twierdzeń SO, że pozwany spóźnił się ze swymi argumentami i że w związku z tym sąd miał prawo je pominąć. „Wprawdzie pozwany wprost nie określił postanowienia umownego określającego sposób przeliczania poszczególnych rat kredytu według kursu waluty (...) ustalanego przez bank jako postanowienia niedozwolonego, ale nie może budzić wątpliwości w świetle treści sprzeciwu, że właśnie taki sposób ustalania kursu tej waluty budzi sprzeciw pozwanego. Oprócz tego pozwany generalnie wskazał, że zawarta umowa budzi szereg wątpliwości prawnych” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. SA nie zgodził się również z twierdzeniem sądu I instancji, jakoby pozwany pozostawał bierny w trakcie procesu.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane