statystyki

Oświadczenia majątkowe czytelniejsze i łatwiej dostępne

autor: Patryk Słowik20.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 20.04.2017, 08:04
Decyzja o tym, czy pomysł Fundacji ePaństwo zyska aprobatę posłów, powinna zapaść w ciągu najbliższych 2–3 miesięcy

Decyzja o tym, czy pomysł Fundacji ePaństwo zyska aprobatę posłów, powinna zapaść w ciągu najbliższych 2–3 miesięcyźródło: ShutterStock

Analiza majątków posłów, senatorów, sędziów, samorządowców itd. powinna być niebawem znacznie łatwiejsza. Do Sejmu trafiła petycja przewidująca określenie jednolitego wzoru oświadczenia majątkowego oraz zobowiązująca osoby je składające do wypełniania dokumentów w formie elektronicznej. Po co to wszystko?

Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy Fundacji ePaństwo, która petycję złożyła, wyjaśnia, że podstawowe argumenty są dwa. Po pierwsze, nie ma żadnego powodu, aby obywatele musieli się domyślać, co posłowie czy samorządowcy napisali. A właśnie tak jest teraz.

Większość polityków wypełnia dokumenty odręcznie, a te są następnie skanowane i umieszczane w internecie. Często nie da się odczytać, co posiada osoba zobowiązana do ujawnienia swego stanu majątkowego. Zdarzają się też przypadki – głównie w małych gminach – gdy ktoś nie chce skłamać w oświadczeniu i tym samym narazić się na odpowiedzialność karną, ale zarazem nie jest skory do chwalenia się swym majątkiem. Wtedy rozwiązaniem jest złożenie oświadczenia nieczytelnego. Aktywiści mówią wprost: jawność oświadczeń majątkowych jest pozorna.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane