statystyki

Bezpodstawny wpis do rejestru dłużników narusza dobra osobiste

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.04.2017, 18:00
pieniądze

Rzecznik praw konsumentów wytoczył powództwo, domagając się zaprzestania naruszania dóbr osobistych konsumenta i usunięcia jego personaliów z rejestruźródło: ShutterStock

Wpis do Krajowego Rejestru Długów niejako automatycznie kwalifikuje wymienioną w nim osobę jako niesolidnego dłużnika, kogoś niewiarygodnego i nieuczciwego. A wszystkie te pejoratywne określenia, w sytuacji gdy nie było podstaw do dokonania takiego wpisu, prowadzą do naruszenia dóbr osobistych w postaci dobrego imienia. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku.

Postępowanie wszczął rzecznik praw konsumentów, do którego po pomoc zwróciła się osoba po tym, jak odmówiono jej udzielenia kredytu na sfinansowanie zakupu odkurzacza. Wyjaśniła, że stało się to, gdyż jej dane figurowały w Krajowym Rejestrze Długów, a umieściła je tam spółka W. Konsument tłumaczył, że co prawda otrzymał od tej spółki jakiś czas temu wezwanie do zapłaty, ale nie zareagował, gdyż nigdy z nią żadnej umowy nie zawierał i nie był jej nic dłużny. Spółka odmówiła dobrowolnego usunięcia danych z rejestru.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • BB (2017-04-12 23:26) Zgłoś naruszenie 40

    Takie przestępstwo, a mam na myśli szantażowanie wpisem do tego rejestru osób niewinnych i próby wymuszenia w ten sposób nienależnych kwot powinny być ścigane z urzędu.

    Odpowiedz
  • zwyciezcaniemozemiecskrupulow(2017-04-15 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    Mozna uniknac ryzyka oskarzenia o naruszenie dobr osobistych wykreowanego dluznika lub je zminimalizowac np, przy zalozeniu majacego nastapic jego odejscia ze swiata zyjacych.Rodzina w zalobie najczesciej nie ma sily walczyc o dobre imie niezyjacego,mozna bez ryzyka nekac o splate wykreowanych dlugow,najlepiej najwczesniej,zaraz po pogrzebie,zanim zdaza otrzasnac sie z szoku z powodu utraty najblizszch.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane