statystyki

Nasze dzieci będą lepiej chronione. Prezydent podpisał nowelizację kk

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 12.04.2017, 07:58
Nowe przepisy to efekt prac zespołu analiz systemowych działającego przy głowie państwa

Nowe przepisy to efekt prac zespołu analiz systemowych działającego przy głowie państwaźródło: ShutterStock

Już niedługo sprawcy przestępstw, których ofiarami będą osoby małoletnie (poniżej 15. roku życia) lub nieporadne, będą musieli liczyć się z tym, że zasądzane im kary będą surowsze. Prezydent właśnie podpisał nowelizację kodeksu karnego, która ma na celu zwiększenie ochrony najsłabszych obywateli.

Akt ten wprowadza nową dyrektywę wymiaru kary: sąd będzie uwzględniał już nie tylko m.in. motywację i sposób zachowania się sprawcy, ale również to, na czyją szkodę popełnił on przestępstwo. Jeżeli ofiarą będzie małoletni lub osoba nieporadna ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny, sąd wymierzy sprawcy karę wyższą niż w przypadku przestępstwa analogicznego, ale popełnionego bez szkody na takiej osobie.

Co więcej, nowela zaostrza odpowiedzialność za cały szereg przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu, takich jak m.in. spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, znęcanie się czy uprowadzenie. Na jej podstawie karane ma być również zaniechanie zawiadomienia o przestępstwie zgwałcenia kwalifikowanego, wykorzystania osoby nieporadnej, a także czynu pedofilskiego.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane