Sędziom nie uda się zablokować tegorocznej publikacji oświadczeń majątkowych w internecie. Minister sprawiedliwości na antenie Radia Maryja oraz Telewizji Trwam zapowiedział wniesienie projektu, który wprowadzi pełną jawność tych dokumentów już w tym roku.
O tym, że sędziowie znaleźli sposób, aby jeszcze przez cały 2017 r. nie dzielić się z opinią publiczną informacjami o swoim stanie majątkowym, pisaliśmy jako pierwsi w styczniu tego roku. W tym celu skorzystali z furtki prawnej: zapisu w ustawie, iż do dokumentów złożonych przed dniem wejścia w życie nowych regulacji stosuje się przepisy dotychczasowe. Tak więc sędziom, którzy zdążyli złożyć oświadczenia za rok 2016 do 6 stycznia (dzień wejścia w życie nowych rozwiązań), wydawało się, że mogą spać spokojnie.
Teraz jednak okazuje się, że ten wyścig z czasem na niewiele im się zda. Zbigniew Ziobro bowiem zapowiedział, że szykuje im „niespodziankę”. Przy okazji stwierdził, że ci sędziowie, którzy skorzystali z furtki w przepisach, wykazali się „cwaniactwem”.