Ziobro: Opublikowane będą także oświadczenia majątkowe sędziów złożone przed wprowadzeniem jawności

09.04.2017, 08:25; Aktualizacja: 09.04.2017, 08:31
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: Newspix
autor zdjęcia: KAROL SEREWIS

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w sobotę, że przygotował projekt ustawy, zgodnie z którym opublikowane będą także te oświadczenia majątkowe sędziów, które zostały złożone tuż przed wprowadzeniem zasady jawności tych dokumentów.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

 • Kariera Nikodema Dyzmy(2017-04-09 11:35) Zgłoś naruszenie 2710

  -Bez Bandyckich działań różnych prawników żadna złodziejska prywatyzacja I REPRYWATYZACJA by się nie udała.

  Odpowiedz
 • Amalia(2017-04-09 23:44) Zgłoś naruszenie 259

  Niech ujawniają oświadczenia - okaże się, że gros sędziów mało co posiada albo ma kredyty. Jak nie ma się zamożnego współmałżonka, nie uzyskuje dodatkowych dochodów (tych dozwolonych) np. z pracy naukowej , nie odziedziczyło się majątku, to typowy sędzia nie ma czym się pochwalić w sferze majątkowej. Aktualnie dobry fryzjer lub wzięta kosmetyczka więcej zarabiają i więcej posiadają.

  Odpowiedz
 • sprawiedliwy(2017-04-09 11:33) Zgłoś naruszenie 2317

  Nie chodzi o to, czy ma się coś do ukrycia tylko czy ma się coś do pokazania, a to różnica. Udostępnić informacje o swoim majątku każdemu , bez granicy czasowej i bez wpływu na to, w jaki sposób i przez kogo te informacje zostaną wykorzystane. A jeżeli już taka jawność, to dlaczego nie publikować oświadczeń majątkowych wszystkich obywateli?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • dagome iudex(2017-04-09 12:17) Zgłoś naruszenie 209

  Prawa mądrze stanowić trzeba. Zasada „prawo nie działa wstecz”, inaczej zwana zakazem retroaktywności prawa, to jedna z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa, mająca swoje korzenie w starożytnym prawie rzymskim (lex retro non agit). Jest ona ściśle związana z problematyką norm intertemporalnych. Według tej zasady, niemożliwe jest działanie prawa wstecz, a zatem tworzenie i stosowanie prawa, które odnosiłoby się do zdarzeń prawnych mających miejsce przed jego wejściem w życie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • yorry234(2017-04-09 09:32) Zgłoś naruszenie 1811

  Ja sędzia nie chciałem brać udziału w tej dziecinadzie i szybko przed 6 stycznia 2017 roku złożyć oświadczenie majątkowe za 2016 rok. Sędziowska dziecinada - pomyślałem, bo za rok i tak oświadczenia wszystkich sędziów będą opublikowane. Przypuszczałem, że akcja szybkich oświadczeń zostanie wykorzystana przeciwko środowisku. Postanowiłem, że złożę oświadczenie w normalnym rytmie, czyli tak jak czynię to co roku - na początku marca. Ja do ukrycia nic nie mam.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Asystent(2017-04-09 21:40) Zgłoś naruszenie 172

  Ludzie co wy piszecie o zasadzie nie działania prawa wstecz, albo o ochronie praw nabytych ? Mam nadzieję że tych bzdur nie piszą sędziowie. Ta sprawa to kwestia poufności/jawności dokumentów. Jest niemal powszechna zasadą na całym świecie że dokumenty poufne odtajnia się po dziesięciu, dwudziestu pięćdziesięciu czy stu latach (te najbardziej tajne). I nikt nie mówi bzdur o działaniu prawa wstecz czy ochronie praw nabytych. Minister chce odtajnić oświadczenia majątkowe Sędziów już po pół roku - i tyle w temacie. Żadnych "naruszeń praw nabytych" czy "działania prawa wstecz" w tym chyba nie ma.

  Odpowiedz
 • Zenobiusz(2017-04-09 17:30) Zgłoś naruszenie 1520

  Zbysio Niedouczonyaplikant myśli, że w ten sposób podbuduje swój wizerunek "wielkiego szeryfa", a w rzeczywistości mało to kogo obchodzi, a niekonstytucyjna ustawa może go zaprowadzić przed Trybunał Stanu. Schetyna to nie Tusk i takich okazji nie odpuszcza. A kto wie może przed Trybunałem postawi Zbysia sam Prezes, który też krzywd nie zapomina. Jak w znanej piosence: tańcz głupi, tańcz, swoim życiem się baw, wprost na spotkanie ognia bież!

  Odpowiedz
 • masakra(2017-04-10 10:04) Zgłoś naruszenie 123

  Jak nic nie mają do ukrycia, to o co ten cały wrzask? Prawda jest taka, że w Polsce sądy oraz cały ten system jest mocna odizolowany os społeczeństwa - stanowi państwo w państwie. W krajach rozwiniętych jest zupełnie inaczej , nie ma utajniania rzeczy, które winne być ogólnie dostępnymi. Dla przykładu, w Kazachstanie (wg wielu osób w Polsce kraju zacofanym), wszystkie sprawy sądowe są na stronie internetowej danego sądu, jak również i wyroki. Są tam ustalane terminy w których urzędnicy muszą się "zmieścić", i nie ma przebacz. Wiem, bo znam właścicieli firmy, którzy mieli tam sprawę mocno pogmatwaną i z punktu widzenia sądownictwa w Polsce sądzili, że to potrwa z 10 lat, a załatwili w ciągu kilku miesięcy. Kolejna rozprawa była wyznaczana za 3 tygodnie, dokumentacja była sprawnie przesyłana do Polski , co w ogóle nie do pomyślenia w przypadku sprawy w Polsce. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak daleko jesteśmy w tym temacie w porównaniu z innymi krajami.

  Odpowiedz
 • Luk(2017-04-10 07:07) Zgłoś naruszenie 86

  A kiedy będą opublikowane oświadczenia majątkowe członków rodziny ministra Ziobry zatrudnionych w spółkach Skarbu Państwa?

  Odpowiedz
 • misoi(2017-04-10 18:03) Zgłoś naruszenie 45

  A niech sobie odtajnia, niech obniża opłaty egzekucyjne... nie za długo nikt nie będzie chciał wykonywać tych prac po nocach za te kokosy ok 7000 zł na miesiąc. Biznesmeni i pracownicy wielkich korporacji się z tego śmieją. Byle informatyk po studiach zarabia więcej i ma w ***** Zbyszka i jara życiowego niedojara. Powiem wam głąby z PISia że niebawem nikt nie będzie chciał do tych zawodów wrócić i pełnić służby dla ************************ i dla mend społecznych żyjących z wszelkich programów z plusem na końcu. Politycy i darmozjady to pasująca do siebie para. Jedni i drudzy żyją na Nasz koszt nie pracując. Mam nadzieję, że nadejdzie władza ludzi którzy docenią tych pracowitych i wykształconych, którzy windują nasz pkb w górę, a wszelkiej maści żule i nieroby i pisowcy i ich głupi fanatycy dostaną to na co zasłużyli, czyli życie w kompletnej nędzy i upokorzeniu. Jak widzę jaki element, jacy idioci, dna społeczne doszły do głosu - w życiu codziennym i w telewizorni to nie wierzę, że takie coś żyje w tym kraju i rzygać mi się chce.

  Odpowiedz
 • tomasz_kubik@toya.net.pl(2017-04-13 18:22) Zgłoś naruszenie 10

  Nie wiadomo po co oświadczenia majątkowe sędziów miałyby być jawne. Ryzyko jest takie, że przestępca może zainteresować się majątkiem sędziego, ale o ile sędzia ma długi, wówczas przestępca może obliczyć różnicę między zarobkiem a wydatkami i próbować skorumpować sędziego. Zbigniew Ziobro urąga sędziom, wytwarzając złudę o rzekomej nieuczciwości sędziów, ale zapomina o urzędach skarbowych. Takim "pomysłem" próbuje przekonywać prawdopodobnie siebie do "sensu" proponowanych zmian, więc wymyśla "złych", aby "uzasadnić" negatywy, którymi próbuje niszczyć sens i standard prawa w Polsce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane