statystyki

Podkopywanie autorytetu sędziów prowadzi do upośledzenia państwa

autor: Agnieszka Damasiewicz08.04.2017, 08:00
Mówi się, że środowisko jest solidarne i sędzia sędziemu oka nie wykole. Otóż nieprawda i prawda

Mówi się, że środowisko jest solidarne i sędzia sędziemu oka nie wykole. Otóż nieprawda i prawdaźródło: ShutterStock

Przestępcy lub głupcy, statystycznie rzecz biorąc, zdarzają się tak samo często wśród sędziów, jak wśród prokuratorów, profesorów czy lekarzy. Nie warto atakować sędziów jako grupy. Nie warto podkopywać autorytetu sądu i sędziów. Bo to prowadzi to zachwiania trójpodziału władz i do upośledzenia państwa

Przeczytałam niedawno o ośmiu dziennikarzach. Jeden z nich wystawiał fikcyjne rachunki na umowy, których nie realizował. Drugi napisał artykuł, który – jak się okazało – zainspirował gwałciciela. Trzeci ukradł w sklepie dyktafon, a czwarty części do wiertarki. Piąty przekroczył prędkość i się tego bezczelnie wypierał. Szósty pożyczał ludziom pieniądze na lichwiarski procent. Siódmy puścił w tekście niewłaściwy cytat i była awantura. Ósmy to właściwie były dziennikarz, odsiaduje karę za zabójstwo.

Cóż, w środowisku dziennikarzy, jak widać, skandal goni skandal. Porażające sprawy ludzi czwartej władzy zaczynają wychodzić na jaw. Dziennikarze byli zawsze hołubieni, po roku 1989 stali się beneficjentami systemu, a kastowa struktura tego środowiska przypomina mafijną...

Jak się państwu podoba przedstawiona przeze mnie diagnoza? O, słyszę mocne słowa. Że to nierzetelnie wyciągane wnioski. Że to triki erystyczne. Cóż, przyznaję.

Tak naprawdę sparafrazowałam identycznie sprokurowaną „diagnozę” dokonaną na łamach pewnego tygodnika, a dotyczącą sędziów. Zastosowano w tym przypadku: 1. indukcję, 2. ramowanie, 3. jaskrawą antytezę i 4. odwrócenie kierunku argumentu (Artur Schopenhauer, „Erystyka. Sztuka prowadzenia sporów”, Warszawa 2012, triki 11, 12, 13 i 26).

Triki erystyki

Indukcja to innymi słowy technika „od szczegółu do ogółu”. W erystyce polega na tym, że przedstawia się konkretne sytuacje, na przykład wykroczenia lub przestępstwa osób z grona sędziów. Każdy rozsądny człowiek oceni je negatywnie. Korzystając z tego, autor wypowiedzi wyprowadza z tych poszczególnych przypadków ogólną „prawdę”, jak gdyby była ustalona i uzgodniona z rozmówcą. Albo jakby było naturalne, że skoro czytelnik zgodził się z negatywną oceną przypadków, to zgodzi się też z generalizującym wnioskiem. W przypadku artykułu o sędziach, który parafrazowałam, rzecz polegała na przytoczeniu ośmiu sytuacji, od Sasa do Lasa. Jak to jeden ukradł na kwotę 1,7 tysiąca, drugi zamordował, a trzeci przekroczył prędkość. Sposób zestawiania mówi sam za siebie.

Druga technika to ramowanie. Schopenhauer określa to jako korzystne porównanie, ale pojęcie ramowania lepiej odzwierciedla tę technikę manipulacji znaczeniem. Polega ona na tym, że dobiera się takie słowo, by sprzyjało wygłaszanej tezie. Zwolennik nowego pomysłu nazwie go zmianą, a przeciwnik – nowinką. Jeden określi status quo istniejącym porządkiem, a inny zacofaniem.

W słowa, które dopiero mają być dowiedzione, wrzucamy takie słówko, które sugeruje, że już zostały dowiedzione. Pewne środowisko, na przykład sędziów czy dziennikarzy, można określić „kastową strukturą przypominającą mafijną” albo „elitą intelektualną stojącą na straży porządku i wiarygodności”. A każdą taką tezę da się okrasić przykładem odpowiednio dziennikarza złodzieja albo sędziego, który nie dał się zastraszyć i wydał trudny wyrok. „Mówca często zdradza już z góry swój zamiar przez nazwę, jaką wybiera dla danej rzeczy” („Erystyka”, op. cit.).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Jasiek.(2017-04-08 10:39) Zgłoś naruszenie 44

  Tak, a jeśli policjant pije, bije żonę, czy bierze łapówki, to też morda w kubeł, bo nagłaśnianie takich spraw prowadzi do upośledzenia państwa. Podobnie żadnej krytyki urzędników, nauczycieli, cyklistów i środowisk LGBT. Matrix!

  Odpowiedz
 • a kto mi.(2017-04-08 10:58) Zgłoś naruszenie 36

  Kłopot w tym, że to oni sami podkopują swój autorytet. Kto tego nie widzi, jest ślepy, głuchy, albo głupi, albo należy do nadzwyczajnej kasty.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ewa(2017-04-08 17:04) Zgłoś naruszenie 34

  Czas usunąć tę uprzywilejowana, specjalną kastę. Śmierdzi z daleka. Wypalić gorącym żelazem. Nic do nich nie dociera.

  Odpowiedz
 • kontra(2017-04-09 06:00) Zgłoś naruszenie 23

  Następny artykuł w którym sa same brednie . Panie redaktorze zdejmij końskie okulary i zobacz ze to sędziowie podkopują swój autorytet

  Odpowiedz
 • niebywale,niemożliwe,nieprawdopodobne...!!(2017-04-11 19:37) Zgłoś naruszenie 11

  Przestępcy lub głupcy, statystycznie rzecz biorąc, zdarzają się tak samo często wśród sędziów, jak wśród prokuratorów, profesorów czy lekarzy. Wreszcie ktoś ODWAŻYŁ sie powiedzieć po.....25 latach "niezawisłej demokracji".

  Odpowiedz
 • Obywatel(2017-04-11 09:55) Zgłoś naruszenie 10

  Autorytet to buduje sie latami, a traci jedna głupią wypowiedzią lub decyzją. Więc żeby coś stracic, ta trzeba wcześniej to coś mieć. A Czesi to bardzo mądry naród - nie zniszczyli gospodarki jak my, ale ją przebudowali i dostosowali do potrzeb. W Czechach, w każdej miejscowości jakiś zakładzik, jakaś fabryczka, a w Polsce w każdej miejscowości jakieś ruiny po zlikwidowanym zakadzie. Oni maja Skodę, a my nawet rowerw nie potrafimy produkować. Smutna prawda.

  Odpowiedz
 • Ian Eby(2017-04-10 14:49) Zgłoś naruszenie 01

  Rewulucje Solidarnisci z lat 80-tych trzeba zrealizowac do samego konca. Wymierzajacy sprawiedliwosc w duze czesci to pogrobowcy lub ich nasienie epoki komunistycznego systemu represji i wyzysku. Precz z nimi. Tak jak to Czesi zrobili !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane