statystyki

Wróblewski: Zmiany w KRS to pierwszy krok walki z sędziowskimi spółdzielniami [WYWIAD]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.04.2017, 07:00; Aktualizacja: 06.04.2017, 09:39
"Wszystkie decyzje dotyczące kwestii personalnych budzą emocje"

"Wszystkie decyzje dotyczące kwestii personalnych budzą emocje"źródło: ShutterStock

- Nie wiem czy spółdzielnie istnieją, ale regularnie o nich słyszę od koleżanek i kolegów sędziów. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach usłyszałem cztery takie opinie. Dwie dotyczyły sądów powszechnych, dwie administracyjnych - mówi w wywiadzie dla DGP Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu ostro skrytykowało resortowy projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgadza się Pan Poseł z tą oceną?

Mam wrażenie, że punktem odniesienia dla autorów tej opinii w znacznym stopniu nie jest konstytucja, a praktyka ustrojowa, która ukształtowała się po 1989 r., a w szczególności po 1997 r. To zresztą także było widoczne w innych dyskusjach ustrojowych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Sprowadza się to do tezy, że pewne rozwiązania są niemożliwe do wprowadzenia, ale nie dlatego, że wynika to z tekstu ustawy zasadniczej, ale dlatego, że taka ukształtowała się tradycja konstytucyjna. I to ona a nie tekst konstytucji ma determinować jej interpretację. Towarzyszy temu odwołanie do wartości konstytucyjnych i naczelnych zasad konstytucyjnych, a więc zapisów konstytucji, które z natury rzeczy mają charakter ogólny.

Zarzuty zawarte w opinii są jednak bardzo konkretne. Jak na przykład ten dotyczący propozycji, aby to Sejm wybierał członków KRS będących sędziami.

Art. 187 ust. 1 pkt 2 Konstytucji tej kwestii nie rozstrzyga. Dla autorów opinii to wskazówka, że ustrojodawca nie chciał, aby to Sejm dokonywał takiego wyboru. Twierdzą, że gdyby było inaczej znalazłoby się explicite w konstytucji. Mam inne zdanie. Z faktu, że konstytucja tego zagadnienia nie reguluje wynika tylko, że w tej kwestii ustrojodawca pozostawił swobodę ustawodawcy zwykłemu. Gdyby chciał, aby to sędziowie wybierali sędziów na członków rady ująłby to wprost. W mojej ocenie potrzeba bardzo silnych argumentów, żeby z innych zapisów konstytucji wyinterpretować ograniczenie tej swobody. Tu ich nie znajduję.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • PO ptakach (2017-04-06 11:46) Zgłoś naruszenie 1116

  Toż to skandal ponieważ chcą zreformować sędziów ! Sędziowie już muszą przepisywać majątki nie mające pokrycia w dochodach, się zwalniać i przechodzić na emeryturę bo składanie oświadczeń majątkowych wstecz by ich krępowało i uwłaczało ich niezawisłości, godności ?! Cejrowski powiedział co zrobić "wszystkich won" i dopóki tak się nie stanie to będzie syf. Recepta na tą kastę nadludzi jest jedna - do śmietnika! Był kiedyś taki król co jak udowodnił branie łapówki przez sędziego to ściągali skórę i wyprawiali krzesło na którym siedział jego następca i wiedział co się stało. No i jak myślicie wziął w łapę. ******** złota nie zrobisz ... tyle o Sądach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mmm(2017-04-06 14:02) Zgłoś naruszenie 87

  Usuniemy nie nasze spółdzielnie sędziowskie i na ich miejsce wstawimy nasze. Oto plan działania PIS.

  Odpowiedz
 • zlot(2017-04-06 12:24) Zgłoś naruszenie 54

  "Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie!" G.O 1984

  Odpowiedz
 • ULKA(2017-04-06 15:43) Zgłoś naruszenie 51

  Ciekawe rzeczy tu czytam. Co to znaczy "nasze" "wasze". Widać autor tak postrzega świat: swój i wróg. Mili moi. Sędzia nie ma być ani nasz ani wasz. TYLKO OBIEKTYWNY.

  Odpowiedz
 • felek(2017-04-07 09:34) Zgłoś naruszenie 21

  polecam wczorajszy artykuł na onecie: "Sędzia: nie trzeba być miłym dla chama. Interwencja ministra Ziobry"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane