statystyki

Państwowi kontrolerzy wejdą do spółdzielni mieszkaniowych

autor: Patryk Słowik03.07.2017, 07:25; Aktualizacja: 03.07.2017, 08:11
blok, mieszkanie, nieruchomość

Prawnicy nie mają jednak wątpliwości, że takie działania są bezprawneźródło: ShutterStock

Władze betonowych molochów mogą mieć nadmierny apetyt na dane osobowe spółdzielców – stwierdził generalny inspektor ochrony danych osobowych. W związku z tym – jak zapowiedziano – zostaną przeprowadzone czynności kontrolne w wytypowanych spółdzielniach.

Reakcja inspekcji to pokłosie naszej zeszłotygodniowej publikacji. Zgromadzone przez DGP informacje wskazują, że w ostatnim czasie nawet kilkaset tysięcy osób zostało wezwanych do wyrażenia zgody na przetwarzanie ich wrażliwych danych osobowych. Prezesi chcą mieć dostęp m.in. do stanu zdrowia, informacji o nałogach i wyrokach dotyczących swoich spółdzielców. Ponadto oczekują, że każdy spółdzielca wskaże, z kim konkretnie mieszka w zajmowanym lokalu. Przedstawiciele betonowych molochów tłumaczą, że zgoda na przetwarzanie tych danych jest im potrzebna choćby do rozpatrywania wniosków o obniżenie opłat czynszowych.

– Na przykład ktoś był w szpitalu i chce umorzenia części należności. Przedstawia nam wówczas wypis ze szpitala. Wówczas, aby w ogóle rozpatrzyć takie podanie, musimy mieć zgodę na przetwarzanie danych dotyczących zdrowia wnioskodawcy – przekonywał nas jeden z administratorów spółdzielczych.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Abi(2017-07-03 12:04) Zgłoś naruszenie 20

    Powinny tez być kontrole we wspólnotach mieszkaniowych , gdyż łamanie prawa przez zarząd jest na porządku dziennym

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane