statystyki

Prawa człowieka: W Strasburgu polskie sprawy załatwiane hurtowo

autor: Emilia Świętochowska09.05.2017, 07:42; Aktualizacja: 09.05.2017, 08:41
prawo

Zdaniem ekspertów od orzecznictwa strasburskiego niektóre postępowania zostały skreślone z rejestru ETPC przedwcześnieźródło: ShutterStock

Statystycznie spada liczba niewykonanych przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ale wiele drażliwych dla rządu spraw wciąż pozostaje otwartych.

To jeden z wniosków, jaki płynie z raportu Komitetu Ministrów Rady Europy. To właśnie on odpowiada za nadzorowanie tego, jak państwa strony konwencji realizują wyroki trybunału strasburskiego oraz ugody zawierane ze skarżącymi. Kontrola ta obejmuje zarówno tzw. środki indywidualne (czyli konkretne działania naprawcze, zwłaszcza wypłata zadośćuczynienia), jak i generalne, które mają zapobiec pojawieniu się podobnych naruszeń w przyszłości (to zaś może wymagać zmiany przepisów).

W minionym roku pod nadzór Komitetu Ministrów trafiło łącznie 50 spraw przeciwko Polsce, podczas gdy rok wcześniej zanotowano ich 131. W porównaniu z 2015 r. nieznacznie wzrosła natomiast liczba orzeczeń kończących postępowania precedensowe. W zeszłym roku do komitetu wpłynęło 12 takich spraw, o trzy więcej niż poprzedniego roku. W sumie na koniec 2016 r. pozostawało niewykonanych 225 wyroków przeciwko polskiemu rządowi, z czego 191 dotyczy właśnie spraw często trafiających na wokandę trybunału w Strasburgu, w których orzecznictwo jest już ugruntowane (rok wcześniejszy Polska zakończyła z 345 niezamkniętymi postępowaniami na koncie). Dotyczy to zwłaszcza takich zagadnień, jak przewlekłość postępowań sądowych, złych warunków w więzieniach oraz ułomnie prowadzonych śledztw. – Sytuacja poprawiła się rzeczywiście bardzo wyraźnie – potwierdza prof. Ireneusz Kamiński z PAN, były sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. – Jeszcze kilka lat temu mieliśmy tak duże zaległości w wykonywaniu wyroków ETPC, że byliśmy wymieniani obok takich krajów jak Rosja, Mołdawia czy Turcja – dodaje.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane