statystyki

Przepadek mienia: Oszuści nie uciekną przed przeszłością

autor: Emilia Świętochowska16.03.2017, 07:27; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:39
Konfiskata majątku

Konfiskata majątkuźródło: ShutterStock

Wiele wskazuje na to, że Senat nie uwzględni wątpliwości konstytucyjnych dotyczących ustawy o konfiskacie rozszerzonej i przyjmie ją bez poprawek.

Zarówno legislatorzy izby wyższej, jak i karniści zwracali uwagę, że zgodnie z przepisami przejściowymi przepadek mienia będzie można orzec również wobec sprawców czynów popełnionych przed wejściem w życie nowego prawa. To zaś, zdaniem ekspertów, jest sprzeczne z zasadą, że prawo nie działa wstecz, zwłaszcza gdy spowodowałoby to pogorszenie sytuacji obywatela.

Wczoraj zastrzeżenia te usiłował odpierać w Senacie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. – Nie kryminalizujemy nowych zachowań. Modyfikujemy przesłanki i sposób orzekania przepadku. A zatem zmieniamy jedynie reguły gry w odniesieniu do nielegalnego przysporzenia mienia i płynącego z tego zagrożenia – przekonywał wiceminister. Jego zdaniem nowe przepisy spełniają wszystkie standardy konstytucyjne.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane