statystyki

Akcjonariusze mają skończyć z praniem pieniędzy

autor: Patryk Słowik30.01.2017, 07:28; Aktualizacja: 30.01.2017, 10:03
komputer-haker-internet

Proces dematerializacji wyeliminuje koszty związane z koniecznością druku, przechowywania i transportowania papierów wartościowychźródło: ShutterStock

Obligatoryjna dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych i obowiązek wpisywania walorów w rejestrze – takich zmian chce resort sprawiedliwości.

Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę wskazuje jasno: trzeba zwiększyć przejrzystość i efektywność wymiany informacji podatkowych. A obecnie obowiązująca konstrukcja akcji na okaziciela gwarantuje inwestorom anonimowość. Co z kolei prowadzi do wielu nadużyć, w tym procederu prania pieniędzy.

„A w rezultacie może doprowadzić do niekorzystnej pozycji Polski na forum międzynarodowym, m.in. w G-20” – spostrzegają urzędnicy w uzasadnieniu projektu. W prestiżowym opracowaniu Global Financial Integrity Polska jest wymieniana w jednym rzędzie z Chinami, Malezją, Indiami, Rosją, Białorusią, Nigerią i Irakiem.

Dlatego powstał projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który – jak zachwalają go urzędnicy – wprowadzi polski rynek kapitałowy w epokę digitalizacji.

Pomysł zresztą nie jest nowy. W sierpniu 2016 r. na łamach DGP informowaliśmy, że minister Ziobro szuka sposobu na zwiększenie transparentności na rynku kapitałowym. I że najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant, który właśnie został przyjęty w ramach stworzonego projektu – czyli przymusowej dematerializacji.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • komentarz(2017-01-30 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    A to akurat dobre. Ziobro tu dobrze działa. Ale pewnie nie przejdzie. Ludzie z kasą coś wymyśla. Nie ma to jak nie płacenie podatków, przez bogatych, biedak płci zawsze. Tak jak część sędziów już próbuje się dostosować, a nie którzy nawet swą pieczeń upiec z okazji zmian w KRS. Samo życie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane