statystyki

Akcjonariusze mają skończyć z praniem pieniędzy

autor: Patryk Słowik30.01.2017, 07:28; Aktualizacja: 30.01.2017, 10:03
komputer-haker-internet

Proces dematerializacji wyeliminuje koszty związane z koniecznością druku, przechowywania i transportowania papierów wartościowychźródło: ShutterStock

Obligatoryjna dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych i obowiązek wpisywania walorów w rejestrze – takich zmian chce resort sprawiedliwości.

Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę wskazuje jasno: trzeba zwiększyć przejrzystość i efektywność wymiany informacji podatkowych. A obecnie obowiązująca konstrukcja akcji na okaziciela gwarantuje inwestorom anonimowość. Co z kolei prowadzi do wielu nadużyć, w tym procederu prania pieniędzy.

„A w rezultacie może doprowadzić do niekorzystnej pozycji Polski na forum międzynarodowym, m.in. w G-20” – spostrzegają urzędnicy w uzasadnieniu projektu. W prestiżowym opracowaniu Global Financial Integrity Polska jest wymieniana w jednym rzędzie z Chinami, Malezją, Indiami, Rosją, Białorusią, Nigerią i Irakiem.

Dlatego powstał projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który – jak zachwalają go urzędnicy – wprowadzi polski rynek kapitałowy w epokę digitalizacji.

Pomysł zresztą nie jest nowy. W sierpniu 2016 r. na łamach DGP informowaliśmy, że minister Ziobro szuka sposobu na zwiększenie transparentności na rynku kapitałowym. I że najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant, który właśnie został przyjęty w ramach stworzonego projektu – czyli przymusowej dematerializacji.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • komentarz(2017-01-30 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    A to akurat dobre. Ziobro tu dobrze działa. Ale pewnie nie przejdzie. Ludzie z kasą coś wymyśla. Nie ma to jak nie płacenie podatków, przez bogatych, biedak płci zawsze. Tak jak część sędziów już próbuje się dostosować, a nie którzy nawet swą pieczeń upiec z okazji zmian w KRS. Samo życie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane