statystyki

Pat w sporze o kolaborację z amerykańskim wywiadem

autor: Emilia Świętochowska09.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 09.03.2017, 07:46
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił z przyczyn formalnych korzystny dla służb wyrok pierwszej instancji

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił z przyczyn formalnych korzystny dla służb wyrok pierwszej instancjiźródło: ShutterStock

Wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, czy ABW ma obowiązek ujawnić, jeśli przekazuje poufne dane amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w ramach tajnych programów współpracy.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wczoraj z przyczyn formalnych korzystny dla służb wyrok pierwszej instancji, a więc trwający od blisko trzech lat spór z Fundacją Panoptykon będzie toczył się dalej.

– Nikt tej sprawy nie wygrał ani nie przegrał – przyznała na rozprawie sędzia sprawozdawca Irena Kamińska, tłumacząc, że szef ABW będzie musiał jeszcze raz zbadać wniosek organizacji pozarządowej o udostępnienie informacji publicznej. W 2014 r. fundacja zwróciła się do agencji z pytaniem, czy ta przekazała amerykańskiemu wywiadowi elektronicznemu dane telekomunikacyjne. Z tajnych materiałów wywiadu upublicznionych przez sygnalistę Edwarda Snowdena wynika bowiem, że polskie służby współpracowały z Amerykanami przy masowej inwigilacji. ABW nie udostępniła Panoptykonowi informacji na ten temat, wyjaśniając, że gdyby to zrobiła, ujawniłaby metody i kierunki zainteresowań swoich działań operacyjnych. A wtedy w grę wchodziłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. WSA, który zaakceptował tę argumentację, podkreślił, że rosnące ryzyko ataków terrorystycznych „wymaga zachowania daleko idącej ostrożności”.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • .(2017-03-09 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    KOLABORACJA - bardzo dobrze zastosowany termin! Pochwała z wpisaniem do akt!

    Odpowiedz
  • Dict(2017-03-09 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    "...czy ABW ma obowiązek ujawnić, jeśli przekazuje poufne dane..." - to po amerykański? Kiedyś po polsku pisano: "czy ABW ma obowiązek ujawnić, ŻE przekazuje poufne dane" (jeżeli chcemy zachować tę konstrukcję zdania).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane