statystyki

Pat w sporze o kolaborację z amerykańskim wywiadem

autor: Emilia Świętochowska09.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 09.03.2017, 07:46
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił z przyczyn formalnych korzystny dla służb wyrok pierwszej instancji

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił z przyczyn formalnych korzystny dla służb wyrok pierwszej instancjiźródło: ShutterStock

Wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, czy ABW ma obowiązek ujawnić, jeśli przekazuje poufne dane amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w ramach tajnych programów współpracy.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wczoraj z przyczyn formalnych korzystny dla służb wyrok pierwszej instancji, a więc trwający od blisko trzech lat spór z Fundacją Panoptykon będzie toczył się dalej.

– Nikt tej sprawy nie wygrał ani nie przegrał – przyznała na rozprawie sędzia sprawozdawca Irena Kamińska, tłumacząc, że szef ABW będzie musiał jeszcze raz zbadać wniosek organizacji pozarządowej o udostępnienie informacji publicznej. W 2014 r. fundacja zwróciła się do agencji z pytaniem, czy ta przekazała amerykańskiemu wywiadowi elektronicznemu dane telekomunikacyjne. Z tajnych materiałów wywiadu upublicznionych przez sygnalistę Edwarda Snowdena wynika bowiem, że polskie służby współpracowały z Amerykanami przy masowej inwigilacji. ABW nie udostępniła Panoptykonowi informacji na ten temat, wyjaśniając, że gdyby to zrobiła, ujawniłaby metody i kierunki zainteresowań swoich działań operacyjnych. A wtedy w grę wchodziłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. WSA, który zaakceptował tę argumentację, podkreślił, że rosnące ryzyko ataków terrorystycznych „wymaga zachowania daleko idącej ostrożności”.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • .(2017-03-09 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    KOLABORACJA - bardzo dobrze zastosowany termin! Pochwała z wpisaniem do akt!

    Odpowiedz
  • Dict(2017-03-09 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    "...czy ABW ma obowiązek ujawnić, jeśli przekazuje poufne dane..." - to po amerykański? Kiedyś po polsku pisano: "czy ABW ma obowiązek ujawnić, ŻE przekazuje poufne dane" (jeżeli chcemy zachować tę konstrukcję zdania).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane