statystyki

Szpiegowanie w służbie fiskusa. Już nikt nie będzie pewien, że nie jest podsłuchiwany

autor: Emilia Świętochowska06.02.2017, 07:41; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:18
Podsłuch - nagranie

Zdaniem karnistów przewidziane w ustawie wzmocnienie służb nie ma też uzasadnienia w kontekście celu ustawy, czyli ścigania fałszerzy faktur.źródło: ShutterStock

Jak ujawniliśmy w czwartek, rząd po raz kolejny zamierza rozszerzyć uprawnienia inwigilacyjne służb. Rok temu zrobił to (pod pretekstem wykonania wyroku TK) w ustawie o policji. Przed świętami do Sejmu wpłynął z kolei projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej, który dopuści stosowanie kontroli operacyjnej, jeśli funkcjonariusze policji, CBA czy ABW uznają, że jest to konieczne do namierzenia majątku pochodzącego z przestępstwa.

Tym razem Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt o konfiskacie, postanowiło przyznać nowe uprawnienia policji, CBA, a nawet Żandarmerii Wojskowej przy okazji ustawy o walce z fikcyjnymi fakturami. Kontrowersyjne poprawki zostały podrzucone w sejmowej komisji ds. zmian w kodyfikacjach. W styczniowym głosowaniu nad zmianami w projekcie nie wziął udziału żaden poseł opozycji i wszystkie przeszły niezauważone. W ostatnią środę z niewielkimi poprawkami ustawę uchwalił Senat.

Kluczowe zmiany wprowadzone przez resort obejmują zwiększenie swobody służb w prowadzeniu inwigilacji jeszcze przed formalnym wszczęciem postępowania przygotowawczego. I tak policja będzie mogła zakładać podsłuchy w ramach poszukiwania sprawców czy zbierania dowodów na m.in.:

- wystawianie lub posługiwanie się fałszywymi fakturami,

-  składanie fałszywych zeznań,

-  tworzenie fałszywych dowodów,

-  zatajenie dowodów niewinności osoby podejrzanej,

-  niezawiadomienie o poważnym przestępstwie (np. zamachu terrorystycznym),

-  zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • mam ten kraj w tyle(2017-02-06 08:22) Zgłoś naruszenie 213

  Jak za komuny, jak się nie wstydzą, a fe

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2017-02-06 09:15) Zgłoś naruszenie 202

  Rozumiem, że w wykrywaniu przestępstw muszą być metody i narzędzia, ale ten tytuł, poza treścią, brzmi groźnie! Zdanie, z kontekstu artykułu "Kluczowe zmiany wprowadzone przez resort obejmują zwiększenie swobody służb w prowadzeniu inwigilacji jeszcze przed formalnym wszczęciem postępowania przygotowawczego" - po jego przeczytaniu domniemywam, że ta wolność i dowolność WSZELKICH służb, będzie rodzić nadużycia, dramaty ludzkie i nowe patologie! OGARNIA MNIE PRZERAŻENIE!!!

  Odpowiedz
 • gastarbeiter(2017-02-06 09:30) Zgłoś naruszenie 91

  Na Wyspach, oczywiscie w sensownych sytuacjach, słuzby skarbowe przeszukuja nawet pojemniki na smieci podatnikow. Pelna determinacja i gorliwosc. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • bucek (2017-02-06 16:49) Zgłoś naruszenie 71

  jak w panstwowej kasie cieniutko to cie szuka nawet w szambie

  Odpowiedz
 • Bbs(2017-02-06 22:23) Zgłoś naruszenie 60

  Wszyscy jesteśmy podsłuchiwani już dawno przez psy essmanow jakie są Cbs ABW

  Odpowiedz
 • abc(2017-02-18 11:51) Zgłoś naruszenie 20

  Faszyzm, choć teraz sie to nazywa w art 2 konstytucji "sprawiedliwsoc spoleczna". Sprawiedliwym jest kontrolowac czy przypadkiem nie odniosles jakies korzysci od ktorej "nalezy" sie podatek na rzecz "wspolnych obciążeń"

  Odpowiedz
 • Ignacy(2020-02-11 19:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nie uwazam aby - wystawianie lub posługiwanie się fałszywymi fakturami, - składanie fałszywych zeznań, - tworzenie fałszywych dowodów, - zatajenie dowodów niewinności osoby podejrzanej, - niezawiadomienie o poważnym przestępstwie (np. zamachu terrorystycznym), - zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie. bylo czyms dobrym i szlachetnym. Wiec bardzo dobrze ze sluzby beda mialy mozliwosc ganiania bandytow i zlodziei. Powinny miec nawet prawo zajrzenia im w gacie , jak bedzie taka potrzeba lub zabrania milionowego majatku tesciowej emerytce na ktora ten majatek zostal przepisany a ona sama w zyciu zarabiala sie go dorobic nie mogla. A wiec dobrze ! Ze sluzby moga scigac bandytow wszedzie i zawsze. TEN SIE BOI i WRZESZCZY KTO MA COS DO UKRYCIA. Oznaka demokracji nie jest nietykalnosc i ograniczanie zwalczania przestepczosci , co wielu Polakom sie raczy wydawac. JAk policja zaczyna deptac im po pietach to zaczynaja sie drzec ze nie ma demokracji. Pajace. Widac ze sami jej nie rozumieja. Dobry rzad-Trzeba dalej suszyc Tuskowe szambo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane