statystyki

Szpiegowanie w służbie fiskusa. Już nikt nie będzie pewien, że nie jest podsłuchiwany

autor: Emilia Świętochowska06.02.2017, 07:41; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:18
Podsłuch - nagranie

Zdaniem karnistów przewidziane w ustawie wzmocnienie służb nie ma też uzasadnienia w kontekście celu ustawy, czyli ścigania fałszerzy faktur.źródło: ShutterStock

Jak ujawniliśmy w czwartek, rząd po raz kolejny zamierza rozszerzyć uprawnienia inwigilacyjne służb. Rok temu zrobił to (pod pretekstem wykonania wyroku TK) w ustawie o policji. Przed świętami do Sejmu wpłynął z kolei projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej, który dopuści stosowanie kontroli operacyjnej, jeśli funkcjonariusze policji, CBA czy ABW uznają, że jest to konieczne do namierzenia majątku pochodzącego z przestępstwa.

Tym razem Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt o konfiskacie, postanowiło przyznać nowe uprawnienia policji, CBA, a nawet Żandarmerii Wojskowej przy okazji ustawy o walce z fikcyjnymi fakturami. Kontrowersyjne poprawki zostały podrzucone w sejmowej komisji ds. zmian w kodyfikacjach. W styczniowym głosowaniu nad zmianami w projekcie nie wziął udziału żaden poseł opozycji i wszystkie przeszły niezauważone. W ostatnią środę z niewielkimi poprawkami ustawę uchwalił Senat.

Kluczowe zmiany wprowadzone przez resort obejmują zwiększenie swobody służb w prowadzeniu inwigilacji jeszcze przed formalnym wszczęciem postępowania przygotowawczego. I tak policja będzie mogła zakładać podsłuchy w ramach poszukiwania sprawców czy zbierania dowodów na m.in.:

- wystawianie lub posługiwanie się fałszywymi fakturami,

-  składanie fałszywych zeznań,

-  tworzenie fałszywych dowodów,

-  zatajenie dowodów niewinności osoby podejrzanej,

-  niezawiadomienie o poważnym przestępstwie (np. zamachu terrorystycznym),

-  zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • mam ten kraj w tyle(2017-02-06 08:22) Zgłoś naruszenie 213

  Jak za komuny, jak się nie wstydzą, a fe

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2017-02-06 09:15) Zgłoś naruszenie 202

  Rozumiem, że w wykrywaniu przestępstw muszą być metody i narzędzia, ale ten tytuł, poza treścią, brzmi groźnie! Zdanie, z kontekstu artykułu "Kluczowe zmiany wprowadzone przez resort obejmują zwiększenie swobody służb w prowadzeniu inwigilacji jeszcze przed formalnym wszczęciem postępowania przygotowawczego" - po jego przeczytaniu domniemywam, że ta wolność i dowolność WSZELKICH służb, będzie rodzić nadużycia, dramaty ludzkie i nowe patologie! OGARNIA MNIE PRZERAŻENIE!!!

  Odpowiedz
 • gastarbeiter(2017-02-06 09:30) Zgłoś naruszenie 91

  Na Wyspach, oczywiscie w sensownych sytuacjach, słuzby skarbowe przeszukuja nawet pojemniki na smieci podatnikow. Pelna determinacja i gorliwosc. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • bucek (2017-02-06 16:49) Zgłoś naruszenie 71

  jak w panstwowej kasie cieniutko to cie szuka nawet w szambie

  Odpowiedz
 • Bbs(2017-02-06 22:23) Zgłoś naruszenie 60

  Wszyscy jesteśmy podsłuchiwani już dawno przez psy essmanow jakie są Cbs ABW

  Odpowiedz
 • abc(2017-02-18 11:51) Zgłoś naruszenie 20

  Faszyzm, choć teraz sie to nazywa w art 2 konstytucji "sprawiedliwsoc spoleczna". Sprawiedliwym jest kontrolowac czy przypadkiem nie odniosles jakies korzysci od ktorej "nalezy" sie podatek na rzecz "wspolnych obciążeń"

  Odpowiedz
 • Ignacy(2020-02-11 19:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nie uwazam aby - wystawianie lub posługiwanie się fałszywymi fakturami, - składanie fałszywych zeznań, - tworzenie fałszywych dowodów, - zatajenie dowodów niewinności osoby podejrzanej, - niezawiadomienie o poważnym przestępstwie (np. zamachu terrorystycznym), - zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie. bylo czyms dobrym i szlachetnym. Wiec bardzo dobrze ze sluzby beda mialy mozliwosc ganiania bandytow i zlodziei. Powinny miec nawet prawo zajrzenia im w gacie , jak bedzie taka potrzeba lub zabrania milionowego majatku tesciowej emerytce na ktora ten majatek zostal przepisany a ona sama w zyciu zarabiala sie go dorobic nie mogla. A wiec dobrze ! Ze sluzby moga scigac bandytow wszedzie i zawsze. TEN SIE BOI i WRZESZCZY KTO MA COS DO UKRYCIA. Oznaka demokracji nie jest nietykalnosc i ograniczanie zwalczania przestepczosci , co wielu Polakom sie raczy wydawac. JAk policja zaczyna deptac im po pietach to zaczynaja sie drzec ze nie ma demokracji. Pajace. Widac ze sami jej nie rozumieja. Dobry rzad-Trzeba dalej suszyc Tuskowe szambo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane