statystyki

Inwigilacja bardziej kontrolowana

autor: Sławomir Wikariak22.12.2016, 07:05; Aktualizacja: 22.12.2016, 07:07

Przepisy pozwalające policji, ABW czy CBA na nieskrępowany dostęp do danych telekomunikacyjnych są niezgodne z prawem UE – uznał luksemburski trybunał.

Nasze służby mogą żądać dostępu do billingów czy danych geolokalizacyjnych w zasadzie bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Co więcej – policja dysponuje interfejsami, które pozwalają pobierać je bezpośrednio z baz operatorów telekomunikacyjnych. A operatorzy są zobowiązani przez rok takie dane przechowywać. Te regulacje są niezgodne z prawem unijnym – uznał wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Choć wyrok nie dotyczył polskich przepisów, to znajduje do nich bezpośrednie zastosowanie.

– Mamy do czynienia, nie waham się użyć tego słowa, z rewolucją. Zgodnie z wyrokiem przepisy nie mogą zmuszać operatorów do przechowywania danych swych klientów. Co równie ważne, nawet jeśli dane są i tak gromadzone, np. na potrzeby reklamacji, to służby mogą mieć do nich dostęp dopiero po uzyskaniu zgody sądu lub innego niezależnego organu – mówi Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon.

Najpierw zgoda sądu


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane