statystyki

Gdy komornik się nie napracuje, sąd obniży opłatę egzekucyjną

autor: Marcin Nagórek28.02.2017, 08:38; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:57
Poziom adekwatności opłaty do nakładu pracy bądź sytuacji majątkowej przedsiębiorcy będzie oceniał sąd

Poziom adekwatności opłaty do nakładu pracy bądź sytuacji majątkowej przedsiębiorcy będzie oceniał sądźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę. Miałem z tego powodu dług, sprawa trafiła nawet do komornika, ale w międzyczasie uregulowałem to zobowiązanie bezpośrednio wierzycielowi. Choć ostatecznie egzekucja została umorzona, to komornik chce naliczyć mi opłaty egzekucyjne (ok. 2,5 tys. zł). Uważam, że niesłusznie, bo zapłaciłem dobrowolnie. Aktualnie nie mam majątku, a z powodu choroby nie mam też stałej pracy, zresztą nawet dług spłaciłem dzięki pomocy rodziny. Poza tym komornik zajmował się sprawą przez zaledwie 2 tygodnie, a jego działanie sprowadziło się jedynie do zajęcia konta. Czy jest możliwość, aby kwestionować te przyszłe opłaty? Czy to kosztuje?

W opisanej sytuacji dłużnik będzie mógł złożyć do sądu wniosek o obniżenie wysokości opłat komorniczych. Taką wmożliwość zapisano w art. 49 ust. 7–10 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.). Takie pismo wnosi się w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo od dnia doręczenia postanowienia od komornika. Chodzi tu o postanowienie, jakie w celu pobrania opłat wydaje komornik, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • oszukany przez dłużników(2017-02-28 09:51) Zgłoś naruszenie 181

  jak została wszczęte postępowanie egzekucyjne to w jaki sposób ma to być dobrowolna wpłata. Ludzie nie płacą kilka lat i dopiero komornik ma o tym przypomni? Właśnie chodzi o to, żeby ludzie spłacali zadłużenia pod rygorem wszczęcia postępowania egzekucyjnego które jest związane z koniecznością zapłaty kosztów. Zmniejszenie kosztów spowoduje to, że ludzie nie będą bali sie postępowania egzekucyjnego bo jak zostanie wszczęte to zapłacą wtedy wierzycielowi i po sprawi.

  Odpowiedz
 • xtc(2017-02-28 10:19) Zgłoś naruszenie 142

  Czyli kasę miałem ale nie płaciłem bo nie. dopiero komornik mnie zdopingował.....

  Odpowiedz
 • ocokaman(2017-02-28 13:05) Zgłoś naruszenie 122

  to to rzeczywiście dobrowolnie wpłacona kwota.... było wezwanie do zaplaty to nie, był pozew, też nie , wydany wyrok też nie ale jak już ostateczność w postaci komornika to dobrowolna wplata ....

  Odpowiedz
 • Marcin(2017-02-28 21:52) Zgłoś naruszenie 41

  Miał racje! Po co płacić koszty komornika? Komornikowi nic się nie należy i do tego ma zmierzać zmiana prawa proponowana przez boginię Lidię S i mędrca Patyka Takiego. A jak już padną kancelarie komornicze wtedy wejdę na rynek z moimi ziomkami z klatki i będziemy prowadzić prawdziwą egzekucję długów. Będziemy działać szybko i skutecznie tak jak w latach 90. Oby się udało z ta planowaną reformą u komorników $-) Wierzę w Was wybrańcy i dziękuję !!

  Odpowiedz
 • Trochę rozsądku(2017-03-01 09:23) Zgłoś naruszenie 31

  Ja myślę, że najlepiej to można ocenić przez analogię z mechanikiem samochodowym. Przyjedźcie do takiego, dajcie samochód do naprawy i powiedzcie, oczywiście już po naprawie, że nie zapłacicie mu tyle, co się umówiliście, bo się nie narobił. Jego odpowiedź to najlepszy komentarz do miarkowania opłaty egzekucyjnej :)

  Odpowiedz
 • PIS(2017-03-01 22:44) Zgłoś naruszenie 00

  Spoko Jaki zrobi egzekucję za 30 zł, żeby było prawo i sprawiedliwość.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • elwer44(2017-06-19 17:31) Zgłoś naruszenie 00

  Komornik-policjant bo moze wejsc do mieszkania dluznika nawet podczas jego nieobecnosci. Komornik-Prokurator;moze zarzadzic rewizje lokalu a nawet rewizje osobista, Komornik;Sedzia;moze nalozyc grzywne. To jest chore.Komornik prowadzacy prywatna dzialalnosc gospodarcza ma prawa wladzy sadowniczej,wladzy wykopnawczej i chce wejsc w kompetencje wladzy ustawodawczej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane