statystyki

Wniosek o obniżenie kosztów komorniczych bez opłat

autor: Michał Culepa04.01.2017, 07:42; Aktualizacja: 04.01.2017, 09:12
SN wyjaśnił, że nie można dodatkowo obciążać dłużnika należnościami, co do których nie ma wyraźnej podstawy, gdyż skutkowałoby to pogorszeniem sytuacji majątkowej danej osoby

SN wyjaśnił, że nie można dodatkowo obciążać dłużnika należnościami, co do których nie ma wyraźnej podstawy, gdyż skutkowałoby to pogorszeniem sytuacji majątkowej danej osobyźródło: ShutterStock

Początkiem sprawy było postępowanie egzekucyjne, jakie na wniosek banku G. zostało wszczęte przeciwko małżeństwu R. z tytułu udzielonego kredytu. Komornik, do którego trafiła sprawa, obciążył oboje małżonków solidarnie kwotą blisko 27 tys. zł tytułem opłat komorniczych i wydatków na egzekucję.

Państwo R. wystąpili o obniżenie tej sumy, ale sąd rejonowy wezwał ich do uiszczenia 100 zł opłaty od wniosku. Gdy tego nie uczynili, sąd odrzucił wniosek z przyczyn formalnych. R. wnieśli zażalenie na to postanowienie, a rozpoznający je sąd okręgowy dostrzegł kilka poważnych problemów prawnych: czy wniosek o obniżenie opłat komorniczych w ogóle podlega opłacie, co zrobić z pismem, którego braków nie uzupełniono w terminie i wreszcie, czy można z urzędu obniżyć opłatę komorniczą.

Z tymi kwestiami SO zwrócił się do Sądu Najwyższego, który wyjaśnił je w uchwale. I wskazał przede wszystkim, że od wniosków o obniżenie opłat komorniczych, określonych w art. 49 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, nie pobiera się opłat. Nie przewidują bowiem tego ani regulacje dotyczące komorników i egzekucji, ani ustawa o kosztach sądowych, ani też kodeks postępowania cywilnego. – Obecnie obowiązuje zasada, że opłaty pobierane są wtedy, gdy przepis wyraźnie na to wskazuje, nie można więc domniemywać istnienia opłaty sądowej w danym przypadku – powiedziała sędzia Monika Koba.

Argumentem za tym poglądem są także względy słuszności – SN wyjaśnił, że nie można dodatkowo obciążać dłużnika należnościami, co do których nie ma wyraźnej podstawy, gdyż skutkowałoby to pogorszeniem sytuacji majątkowej danej osoby, i tak już trudnej ze względu na prowadzoną egzekucję komorniczą.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marcin(2017-01-05 07:23) Zgłoś naruszenie 33

    Szkoda, że okradzionego wierzyciela Sądy nie zwolnią od ponoszenia kosztów sądowych i egzekucyjnych, bo przecież "ma dochód" i musi zostać za to ukarany. W tym kraju nie opłaca się pracować, inwestować, zatrudniać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane