statystyki

Coraz więcej fikcji w legislacji: Konstytucyjna ścieżka ustawodawcza odchodzi do lamusa

autor: Patryk Słowik23.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 23.02.2017, 09:06
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

W opracowaniu Grant Thornton wskazuje bowiem, że często prace w komisjach – nawet gdy do nich dochodzi – są błyskawiczne i zdawkoweźródło: ShutterStock

Konstytucyjna ścieżka ustawodawcza odchodzi do lamusa. Senat jedynie zatwierdza ustawy uchwalone przez Sejm, a temu ostatniemu zamiast trzech czytań wystarcza w praktyce jedno.

Firma audytorsko-doradcza Grant Thornton opublikowała wczoraj kolejną już edycję „Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”. Podstawowy wniosek – powstaje coraz więcej ustaw i rozporządzeń – dla wszystkich śledzących prace parlamentarne wydaje się oczywisty. Znacznie większe zaskoczenie pojawia się, gdy przyjrzymy się stosowanej w ostatnim czasie procedurze legislacyjnej.

Podstawowe zasady poprawnej legislacji wynikają wprost z konstytucji. Artykuł 119 ust. 1 ustawy zasadniczej stanowi, że Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach. Artykuł 121 z kolei, że Senat może w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentu uchwalić poprawki.

Tyle że wartości te – jak wynika z wyników badania przeprowadzonego przez Grant Thornton – nie znajdują uznania wśród polityków.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Brian(2017-02-23 11:09) Zgłoś naruszenie 122

    dziś nie funkcjonuje żadne prawo, mamy rządy jawnego, ostentacyjnego gwałtu na prawie. Ale naród jest jak małe dziecko, nie rozumie tego. Cieszy się wręcz. Tragedia. Ta durnota wcześniej czy później też to zobaczy, ale wtedy już będziemy w bardzo głębokiej d.pie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • grzegorz(2017-02-25 15:04) Zgłoś naruszenie 20

    funkcjonuje za to faszystowskie podejście do prawa i konstytucji!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane