statystyki

Nadzór nad komornikami budzi zastrzeżenia

autor: Piotr Szymaniak09.01.2017, 17:00
paragraf prawo

Zarówno RCL, jak i Sąd Najwyższy mają zastrzeżenia co do konstrukcji pozwalającej ministrowi odmówić powołania komornika, jeśli utworzenie nowej kancelarii w rewirze jest nieceloweźródło: ShutterStock

Otwarty katalog uprawnień nadzorczych nad komornikami, jakie mają przysługiwać ministrowi sprawiedliwości i prezesom sądów, może być niezgodny z konstytucją – taką tezę w uwagach do projektu ustawy o komornikach sądowych stawia Rządowe Centrum Legislacji.

Co więcej, jak zauważają rządowi legislatorzy, projekt zawiera wiele innych rozwiązań, które mogą nie spełnić wymogu określoności przepisów prawa. Chodzi m.in. o takie uprawnienia ministra, jak wyrażanie sprzeciwu wobec powołania zastępcy komornika czy też kompetencja do zawieszenia i odwołania asesora. We wszystkich tych przypadkach przepisy powalają na zbyt dużą dozę uznaniowości w podejmowaniu decyzji.

To jednak nie koniec. Zarówno bowiem RCL, jak i Sąd Najwyższy mają zastrzeżenia co do konstrukcji pozwalającej ministrowi odmówić powołania komornika, jeśli utworzenie nowej kancelarii w rewirze jest niecelowe. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już obecnie, jednak w projekcie zrezygnowano z zamkniętego katalogu okoliczności, które szef resortu ma obowiązek wziąć pod uwagę.

„Tym samym decyzja o odmowie powołania (...) może stanowić rozstrzygnięcie w zasadzie dowolne. W komentowanym przepisie wskazano co prawda okoliczność mającą uzasadniać odmowę, jednak jej poprzedzenie sformułowaniem »w szczególności« przesądza, że brak celowości utworzenia nowej kancelarii może wynikać również z innych przesłanek, a ich katalog ma charakter otwarty” – czytamy w opinii SN.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • on(2017-01-09 19:18) Zgłoś naruszenie 91

  ...czytałem w mediach o kilku komornikach, którzy działali bez żadnego nadzoru...porażka co oni wyprawiali z majątkami dłużników.

  Odpowiedz
 • Staszek(2017-01-10 07:13) Zgłoś naruszenie 61

  Komornicy są pod nadzorem tylko formalnie niestety... robią co chcą

  Odpowiedz
 • anka(2017-01-09 17:48) Zgłoś naruszenie 213

  Panie Ministrze,sędziowie - tak , prokuratorzy - tak ,ale zostaw Pan komorników,bo strzelasz Pan w głowę budżetowi państwa , uczciwym przedsiebiorcow ,hurtownikom i matkom z zasądzonymi alimentami. Dłużnicy,złodzieje i oszuści podatkowi kibicuja tej zmienianej ustawie,bo to symboliczna ściagalnośc i raczej zarty z egzekucji,a dla przestępców nietykalnosć przez lata

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asesor(2017-01-10 09:02) Zgłoś naruszenie 10

  Ale czego się obawiasz mecenas, jeśli jesteś dobrym adwokatem/radcą to żaden komornik nie powinien Ci zagrozić w karierze(?)

  Odpowiedz
 • to jest dyskryminacja(2017-01-10 07:38) Zgłoś naruszenie 12

  A mnie ciekawi w czym praca komornika jest podobna do pracy adwokata, ze komornik może zostać adwokatem? Biorąc pod uwagę fakt, że do wykonywania pracy komornika jeszcze niedawno nie trzeba było mieć wykształcenia prawniczego, a trochę wcześniej nawet wyższego, wydaje się to bardzo interesujące. Stąd rodzi się kolejne pytanie, dlaczego inni prawnicy nie są traktowani równo? Dlaczego prawnik "in house" nie może być pełnomocnikiem, na podstawie zwykłego zlecenia, nawet w sprawach którymi zajmuje się codziennie, a komornik, po wpisaniu się na listę adwokatów, może był adwokatem w każdej sprawie? Ja komornikom nie żałuje tej adwokatury, ale jakaś elementarna sprawiedliwość powinna być, szczególnie wobec prawników, których praca przypomina pracę adwokatów bądź radców daaalece daaaaaalece bardziej niż w przypadku komornika.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane