statystyki

Prawo karne: Konfiskata na ostatniej prostej

autor: Emilia Świętochowska20.02.2017, 07:20; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:26
Zdaniem organizacji przedsiębiorców wiele kontrowersji nadal wzbudzają propozycje dotyczące wprowadzenia zarządu przymusowego do firm podejrzewanych o to, że wykorzystano je do popełnienia przestępstwa.

Zdaniem organizacji przedsiębiorców wiele kontrowersji nadal wzbudzają propozycje dotyczące wprowadzenia zarządu przymusowego do firm podejrzewanych o to, że wykorzystano je do popełnienia przestępstwa.źródło: ShutterStock

Projekt przepisów o konfiskacie rozszerzonej błyskawicznie pokonał kolejny etap sejmowej ścieżki legislacyjnej. Podkomisja powołana do rozpatrzenia propozycji resortu sprawiedliwości potrzebowała tylko jednego posiedzenia, aby je zaakceptować.

Mimo to obrady nie obyły się bez tarć. Jedną z najgorętszych dyskusji wywołała zgłoszona przez ministerstwo poprawka do art. 165a kodeksu karnego, która w założeniu miała rozszerzyć sankcje za finansowanie działalności terrorystycznej. I rozszerzyła je do takiego stopnia, że – jak zauważyli sejmowi prawnicy – będzie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej za wykonywanie zgodnych z prawem zobowiązań umownych. Wedle brzmienia przepisu zaproponowanego przez MS każdemu, kto pokrywa koszty leczenia czy zaspokaja inne potrzeby osoby, nie wiedząc, że jest ona terrorystą, będzie groziła kara pozbawienia wolności do lat trzech. Sami przedstawiciele resortu w końcu przyznali, że poprawka została źle napisana i należy ją jeszcze przemyśleć.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane