statystyki

Barczentewicz: Na Oksfordzie o polskim Trybunale Konstytucyjnym

autor: Mikołaj Barczentewicz16.02.2017, 07:24; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:49
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

W  maju odbędzie się na Uniwersytecie Oksfordzkim konferencja na temat obecnej sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego, którą współorganizuję razem z grupą brytyjskich konstytucjonalistów.

Wśród potwierdzonych prelegentów są polscy prawnicy reprezentujący bardzo odmienne spojrzenia na wydarzenia dotyczące TK. Choć lista nie jest jeszcze zamknięta, spodziewamy się usłyszeć zarówno prof. Lecha Morawskiego (wybranego do trybunału przez Sejm obecnej kadencji), prof. Adama Czarnotę, jak i prof. Marcina Matczaka i prof. Tomasza Gizberta-Studnickiego.

Jaki cel nam przyświeca? Być może rozczaruje to niektórych polskich obserwatorów, ale nie podchodzimy do problemu z tezą, że któraś ze stron ma rację. Mając świadomość, jak gorący jest spór toczący się w Polsce i jakie są ograniczenia krajowej debaty, wychodzimy z propozycją rozmowy na innym poziomie. Niektórych rozczaruje też prawdopodobnie to, że o ile ocena legalności działań różnych postaci toczącego się dramatu będzie niewątpliwie dla naszej dyskusji istotna, o tyle nie będzie ona głównym tematem.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • realnie(2017-02-16 09:58) Zgłoś naruszenie 136

  Brytyjczycy tyle wiedzą o sytuacji w Polsce,co Polacy o sytuacji w Wielkiej Brytanii. Jaki sens mają takie debaty? Prelegenci zaprezentują swoje poglądy, zapewne zupełnie inne niż ma większość społeczeństwa, Anglicy posłuchają, potem każdy "powiedział co wiedział" i rozejdą się do domu. Jakby przekopali grządkę albo zasadzili żywopłot, to by przynajmniej był jakiś pożytek. A tak....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tyrqa(2017-02-16 11:26) Zgłoś naruszenie 63

  Dla odmiany proponuję zorganizowanie na jakimś polskim uniwersytecie debaty o ... Trybunale Konstytucyjnym w Wielkiej Brytanii...:)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Arek(2017-02-16 14:07) Zgłoś naruszenie 51

  Balcerowicz pewnie jest taki demokrata jak ekonomista.Ten człowiek mentalnie jest taki sam jak w 1969 roku wstępował do PZPR.Ma w wielkiej pogardzie zwykłego człowieka ,który nie załapał się do systemu niezależnie czy był to system PRL czy oligarchiczny 3 RP.

  Odpowiedz
 • Andrzej Falicz(2017-02-17 02:49) Zgłoś naruszenie 40

  Najbardziej w tym wszystkim straszne i smieszne jest to, ze najwieksze autorytety moga miec kompletnie odmienne zdanie na ten sam prawny problem... Inaczej mowiac nie moze to byc problem stricte prawniczy i nie moze byc obiektywnie rozwiazany jedynie na gruncie konstytucyjnym . To problem polityczny i,,,PiS ma racje tak ten problem traktujac.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • e(2017-02-16 11:43) Zgłoś naruszenie 30

  mysle ze chodzi tu bardziej o tzw. case study, jakich masa w nowoczesnych programach kształcenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane