statystyki

Skarga wywłaszczonych przez kościelną komisję w ETPC

autor: Anna Krzyżanowska16.02.2017, 07:24; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:51
kościół

Skarga opiera się m.in. na art. 1 protokołu numer 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolnościźródło: ShutterStock

Morawscy przeciwko Polsce to pierwsza skarga dotycząca decyzji kościelnej komisji majątkowej, którą przyjdzie rozpoznać Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka. Informacja o niej została niedawno zakomunikowana Polsce.

Morawscy to rolnicy, którzy dzierżawili państwową ziemię. W 2003 r. Agencja Nieruchomości Rolnych publicznie ogłosiła zamiar sprzedaży nieruchomości, na których prowadzili działalność. Zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 1991 r. nr 107, poz. 464) małżeństwu jako wieloletnim dzierżawcom przysługiwało prawo pierwokupu, z którego chcieli skorzystać. Do podpisania umowy jednak nie doszło. Agencja wycofała się bowiem z transakcji, w zamian zaś podpisano kolejny kontrakt zakładający dalszą dziesięcioletnią dzierżawę gruntu, w który Morawscy zainwestowali, wznosząc m.in. zabudowania.

W 2008 r. na skutek decyzji komisji kościelnej ich nieruchomości przekazane zostały miejscowej parafii jako nieruchomości zamienne. Para próbowała unieważnić rozstrzygnięcie komisji w sądach krajowych – bezskutecznie. Morawscy wybrali drogę postępowania cywilnego, która dla podważenia rozstrzygnięcia komisji majątkowej – w ocenie sądów – nie była właściwa. I tak sprawa przechodząc zarówno przez Sąd Najwyższy, jak i Trybunał Konstytucyjny, trafiła wreszcie przed ETPC (skarga nr 3508/12).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane