statystyki

Andrzej Wróbel został skutecznie powołany na stanowisko sędziego SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:25
Mirosław Granat, Piotr Tuleja, Andrzej Wróbel

Mirosław Granat, Piotr Tuleja, Andrzej Wróbelźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Przejście prof. Andrzeja Wróbla z Trybunału Konstytucyjnego do Sądu Najwyższego nadal budzi kontrowersje. Teraz pojawiły się wątpliwości co do tego, czy jego powołanie do SN odbyło się zgodnie z wszystkimi wymogami prawa. Jak się bowiem okazało, przed jego nominacją do SN zgromadzenie ogólne sędziów TK nie podjęło uchwały w sprawie wygaszenia jego mandatu.

Jednak zdaniem zarówno I prezes SN, jak i Kancelarii Prezydenta wątpliwości te są nieuzasadnione. Oba podmioty, w odpowiedzi na pytania zadane przez DGP, wskazują, że uchwała zgromadzenia o wygaszeniu mandatu ma jedynie charakter deklaratoryjny. „Stanowiący podstawę wydania takiej uchwały art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o statusie sędziów TK nie może być rozumiany jako warunek skuteczności zrzeczenia się urzędu ani podważać skuteczność powołania przez Prezydenta RP pana Andrzeja Wróbla na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w dniu 24 stycznia 2017 r.” – napisała w odpowiedzi na nasze pytania prof. Małgorzata Gersdorf.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane