statystyki

Przetargi: Firma musi dostać szansę na zmianę partnera

autor: Sławomir Wikariak24.01.2017, 20:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Mimo tego KIO nie znalazła podstaw do wykluczenia wykonawcyźródło: ShutterStock

Spółka, która użycza w przetargu swych zasobów, nie chce potwierdzić niekaralności swoich władz? Zawsze można ją podmienić. Przedsiębiorca, który deklaruje użyczenie swych zasobów firmie startującej w przetargu, jest na równi z nią prześwietlany, jeśli chodzi o podstawy do wykluczenia. Musi on m.in. złożyć zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że członkowie zarządu, rady nadzorczej czy prokurent nie są karani za określone przestępstwa (np. łapówkarstwo).

Takie też wymagania postawiono w przetargu na sprzątanie dworców kolejowych zorganizowanym wspólnie przez PKP i PKP Polskie Linie Kolejowe. Firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, samodzielnie nie spełniała warunków, podparła się więc zasobami innej spółki. Dlatego też, po wygraniu zamówienia, została poproszona o przedstawienie zaświadczeń o niekaralności nie tylko osób zasiadających w jej władzach, ale również zarządu, rady nadzorczej i prokurenta spółki, która zadeklarowała użyczenie swych zasobów.

Wykonawca nie dostarczył dokumentów dotyczących osób zarządzających firmą, która miała z nim współpracować. Został więc wezwany do ich uzupełnienia. Doniósł zaświadczenia o niekaralności, ale tylko odnoszące się do członków zarządu, a rady nadzorczej i prokurenta już nie. Konkurencyjna firma w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej przekonywała, że w tej sytuacji powinien on zostać wykluczony z przetargu. Z kolei zamawiający argumentował, że powinien jeszcze raz wezwać do uzupełnienia dokumentów, posiłkując się art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.).


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane