statystyki

Przetargi: Firma musi dostać szansę na zmianę partnera

autor: Sławomir Wikariak24.01.2017, 20:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Mimo tego KIO nie znalazła podstaw do wykluczenia wykonawcyźródło: ShutterStock

Spółka, która użycza w przetargu swych zasobów, nie chce potwierdzić niekaralności swoich władz? Zawsze można ją podmienić. Przedsiębiorca, który deklaruje użyczenie swych zasobów firmie startującej w przetargu, jest na równi z nią prześwietlany, jeśli chodzi o podstawy do wykluczenia. Musi on m.in. złożyć zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że członkowie zarządu, rady nadzorczej czy prokurent nie są karani za określone przestępstwa (np. łapówkarstwo).

Takie też wymagania postawiono w przetargu na sprzątanie dworców kolejowych zorganizowanym wspólnie przez PKP i PKP Polskie Linie Kolejowe. Firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, samodzielnie nie spełniała warunków, podparła się więc zasobami innej spółki. Dlatego też, po wygraniu zamówienia, została poproszona o przedstawienie zaświadczeń o niekaralności nie tylko osób zasiadających w jej władzach, ale również zarządu, rady nadzorczej i prokurenta spółki, która zadeklarowała użyczenie swych zasobów.

Wykonawca nie dostarczył dokumentów dotyczących osób zarządzających firmą, która miała z nim współpracować. Został więc wezwany do ich uzupełnienia. Doniósł zaświadczenia o niekaralności, ale tylko odnoszące się do członków zarządu, a rady nadzorczej i prokurenta już nie. Konkurencyjna firma w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej przekonywała, że w tej sytuacji powinien on zostać wykluczony z przetargu. Z kolei zamawiający argumentował, że powinien jeszcze raz wezwać do uzupełnienia dokumentów, posiłkując się art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane