statystyki

Zamówienia publiczne: Specprzepisy o podwykonawstwie nie zwalniają inwestora z odpowiedzialności

autor: Sławomir Wikariak17.01.2017, 07:34; Aktualizacja: 17.01.2017, 09:01
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

14 dni ma dzisiaj inwestor na zgłoszenie sprzeciwu wobec zatrudnienia podwykonawcy.źródło: ShutterStock

Zamawiający musi zapłacić podwykonawcy, nawet gdy nie przedstawiono mu projektu umowy, a generalny wykonawca deklarował, że samodzielnie zrealizuje inwestycję.

Włączone do przepisów o zamówieniach publicznych specjalne regulacje dotyczące podwykonawstwa nie chronią zamawiającego przed solidarną odpowiedzialnością wobec podwykonawców, jeśli ci nie otrzymają zapłaty od generalnego wykonawcy. Nawet jeśli ten ostatni oświadczy, że sam wykona całe zamówienie i nie przedstawi projektu umowy z podwykonawcą, to i tak obowiązuje generalna zasada dotycząca odpowiedzialności z art. 6471 kodeksu cywilnego. Wystarczy więc dowieść, że inwestor miał świadomość, że część robót budowlanych wykonuje podwykonawca, by także wobec niego można było kierować żądanie zapłaty.

W 2013 r., po licznych upadkach firm budowlanych, które oznaczały, że także podwykonawcy zostawali bez zapłaty, ustawodawca postanowił wprowadzić specjalne regulacje do ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.). Miały one z jednej strony zabezpieczyć interesy podwykonawców, jako mniejszych firm, którym należy się specjalna ochrona. Z drugiej jednak ich celem było także umocnienie pozycji zamawiającego, tak by miał większą kontrolę nad tym kto i na jakich zasadach uczestniczy w realizacji inwestycji. Dlatego też zgodnie z art. 143b ustawy p.z.p. generalny wykonawca jest zobowiązany przedłożyć na piśmie projekt umowy z podwykonawcami, wobec którego zamawiający może zgłosić zastrzeżenia. Z kolei art. 143c nakazuje zamawiającemu dokonywać bezpośrednich płatności na rzecz podwykonawców, którzy nie otrzymali na czas wynagrodzenia od generalnego wykonawcy. Pod jednym wszak warunkiem – musi on wcześniej zaakceptować przedłożony mu projekt umowy.

Bez projektu umowy


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane